W sobotę, 7.05.2011 r., późnym wieczorem w Kokaninie (powiat kaliski, gmina Żelazków) doszło do groźnego wypadku drogowego. Zderzyły się tam cztery samochody osobowe. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala, jedna straciła życie.

Do zdarzenia doszło około godziny 22:20. Na miejsce wypadku zostało zadysponowanych sześć jednostek straży pożarnej oraz trzy zespoły pogotowia ratunkowego. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia ratownicy natychmiast przystąpili do udzielania pomocy poszkodowanym. Najpierw z jednego z najbardziej uszkodzonych pojazdów wydobyto kobietę, a następnie strażacy wykonali dostęp do drugiego poszkodowanego przy użyciu narzędzi hydraulicznych. Usunięto drzwi samochodu, dach oraz przy pomocy rozpieraków i łańcuchów odciągnięto deskę rozdzielczą. Rannemu mężczyźnie po wydobyciu z wraku samochodu udzielono pomocy medycznej i wraz drugą sobą poszkodowani zostali przetransportowani do szpitala. Niestety dla jednej z ofiar, która prowadziła drugi pojazd, nie było już ratunku. Lekarz pogotowia stwierdził zgon. Strażacy również przeszukali pobliski teren celem sprawdzenia czy żaden z poszkodowanych w szoku nie oddalił z miejsca wypadku.

Na miejscu obecni byli Z-ca Komendanta Miejskiego PSP w Kaliszu oraz Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP Kalisz.

Droga przez okres kilku godzin tj. na czas działań ratowniczych oraz dochodzeniowych policji była zamknięta. Wyznaczono objazdy. Działania trwały do późnych godzin nocnych. Domniemany sprawca (kierowca Mitsubishi, które leżało w rowie) zbiegł z miejsca wypadku. Czwarty samochód (marki Audi) nie odniósł poważnych uszkodzeń, a kierowcy nic się nie stało. Godna pochwały jest postawa grupy motocyklistów. Udzielili oni przed przybyciem służb ratowniczych, w miarę możliwości, pierwszej pomocy poszkodowanym.

W akcji udział wzięły cztery zastępy PSP oraz dwie sekcje OSP, łącznie 20 strażaków oraz trzy zespoły pogotowia ratunkowego (2 lekarzy oraz 6 ratowników medycznych).

Pojazdy OSP i PSP (w kolejności dojazdu na miejsce zdarzenia):

  • SLRd 1/2,5 – Iveco Turbo Daily – JRG 1 Kalisz,
  • GCBA 4/24 – Star 15.227 – JRG 1 Kalisz,
  • GCBA 6/32 – Jelcz 004 – OSP KSRG Tykadłów,
  • GCBA 6/32 – Jelcz 004 – OSP Russów,
  • GCBA 5/32 – Man 18.280 – JRG 2 Kalisz,
  • SLOp – Volkswagen T4 – JRG 1 Kalisz.
    &

Tekst: Wojciech Śniegula
Zdjęcia: Wojciech Śniegula i Andrzej Kurzyński – „Głos Wielkopolski”

o autorze

Redakcja