Do tragicznego zajścia doszło dzisiaj przed godziną 10:00 na terenie dużego gospodarstwa rolnego w Karczówce (woj. lubuskie). Mężczyzna próbujący opróżnić zbiornik z szambem wpada do środka. Na ratunek pobiegło siedem osób, którzy też wpadli do zbiornika.

W stanie ciężkim znajduje się około 45-letnia kobieta, którą ratownicy wydostali jako pierwszą. Natychmiast przetransportowano ją helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze.&Po wypompowaniu szamba nie znaleziono kolejnych ofiar.

Osoby nie były długo w szambie, stężenie siarkowodoru było tak duże, że te osoby szybko straciły przytomność. – tłumaczy st.&kpt. mgr Marek Ławrecki, Komendant Powiatowy PSP w Żaganiu.&

Za tragedię odpowiedzialny jest m.in. siarkowodór – &śmiertelnie trujący dla człowieka gaz, wytwarzany przez nieczystości w szambie. Uduszenie w takich warunkach może nastąpić w przeciągu minuty. Dokładną przyczynę śmierci ustali dochodzenie.

Zbiornik o wymiarach 5 na 7 metrów jest przykryty i posiada dwa otwory włazowe. Ścieki były wypompowywane tzw. szambiarką. Wiadomo, iż jeden z pracowników włożył wąż do studzienki. Nie wiadomo jednak dlaczego wpadł do środka.

Akcja ratunkowa została już zakończona. Trwają oględziny miejsca zdarzenia. Na miejscu pracuje 8 zastępów straży pożarnej,&6 karetek pogotowia ratunkowego, policja i prokurator.

Foto: TVN24

o autorze

Redakcja