Strażacy podczas swojej codziennej służby spotykają się z całą gamą różnorodnych zagrożeń. W celu przygotowania ratowników do skutecznej walki z nimi należy wyposażyć ich w odpowiednie narzędzia. Z uwagi na stalerosnące zastosowanie w budownictwie produktów chemicznych, pożary są bardziej intensywne i charakteryzują się wysoką temperaturą spalania. W takich przypadkach pomóc strażakom mogą metody wentylacji.

Jednymi z najnowocześniejszych urządzeń służących do walki z pożarami wewnątrz budynków są turbowentylatory z opcją generatorów piany lekkiej. Takie nowości techniki stosowanej w ratownictwie nie są obce Karsińskim strażakom.

Ponad 50 druhów z 11 Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie powiatu kościerskiego i chojnickiego wzięło udział w szkoleniu „Wentylacja nadciśnieniowa w ratownictwie”. Szkolenie zostało zorganizowane na terenie OSP Karsin, a przeprowadzone przez firmę Safe Tech. Podczas szkolenia strażacy zapoznali się z technikami wykorzystana turbowentylatorów oraz bezpiecznej pracy z tymi urządzeniami.

– Najprościej mówiąc zastosowanie wentylatorów polega na umieszczeniu ich tak, by strumień powietrza wytworzony przez wentylatory skierowany był do wnętrza budynku powodując powstanie nadciśnienia w jego wnętrzu. Dzięki nim niebezpieczny dym i gazy zostają odprowadzone z pomieszczeń objętych pożarem, a gorące masy powietrza zostają ochłodzone. – mówi Krzysztof Datta, komendant gminny OSP w Karsinie.

– W ten sposób ewakuacja ewentualnych poszkodowanych może nastąpić znacznie szybciej, a praca strażaków staje się bardziej komfortowa i bezpieczniejsza.

Technika wentylacji nadciśnieniowej umożliwia uzyskanie satysfakcjonujących wyników tylko wtedy, gdy wentylatory zostaną użyte przez właściwie wyszkolonych ratowników.

Coraz szersza gama sytuacji w których technika ta może być zastosowana sprawia, że wentylacja nadciśnieniowa staje się najbardziej wszechstronną i efektywną techniką w nowoczesnym pożarnictwie. Warto dodać, że strażacy z Karsina już od dłuższego czasu zbierali potrzebne środki i w najbliższym czasie zamierzają zakupić taki turbowentylator.

o autorze

Redakcja