W momencie, gdy ludzkie życie jest zagrożone, każda sekunda jest na wagę złota. Dlatego strażacy m.in. z Polski, Niemiec czy Holandii namawiają kierowców do umieszczania w swoich pojazdach Karty Ratowniczej.

Karta ratownicza (tzw. rescue sheet) to informacja w formacie a4 dla służb ratunkowych przedstawiająca schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi elementami umiejscowienia m.in. wzmocnień karoserii (są one umiejscowione w różnych częściach pojazdu. W chwili, gdy nożyce natkną się na takie wzmocnienie – pękają) czy rozmieszczenie poduszek bezpieczeństwa.

Rozwiązanie to zostało przyjęte w wielu europejskich krajach. Dzięki niemu strażacy krwpmogą skrócić czas akcji ratowniczej o 30 procent, czyli o 6 do 9 często decydujących minut.

„Tutaj czas jest elementem kluczowym. Najważniejsza jest ta pierwsza godzina, którą w ratownictwie nazywa się złotą godziną” – powiedział Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, Wiesław Leśniakiewicz.

Znaleźć je można w internecie na stronie www.kartyratownicze.pl oraz bezpłatnie w około 100 punktach dealerskich i serwisowych oraz niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych na terenie całego kraju.

W Polsce w 2013 roku ratownicy techniczni straży pożarnych interweniowali 49 tys. razy. W 3,5 tysiącach przypadków, by dotrzeć do uwięzionych w pojazdach osób, użyto sprzętu hydraulicznego. – podaje portal wnp.pl

Jeśli już takową kartę (odpowiednią do modelu naszego samochodu) mamy, to po złożeniu należy umieścić ją w osłonie przeciwsłonecznej po stronie kierującego. Dodatkowo, by ratownicy wiedzieli, że kartę posiadamy, najkleić trzeba od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby od strony kierowcy, specjalną naklejkę informacyjną.

Punkty wydawania kart można sprawdzić tutaj, z kolei Kartę Ratunkową można wydrukować z tej strony. Jednak (dla bezpieczeństwa i uniknięcia pomyłek w identyfikacji właściwej karty) organizatorzy akcji rekomendują zgłoszenie się po kartę do autoryzowanych punktów akcji.

o autorze

Redakcja