Około godziny 17.25 pociąg relacji Katowice-Gdynia zderzył się na przejeździe niestrzeżonym w Mostach z ciężarówką przewożącą cegły. Dwie osoby, pasażerowie pociągu nie żyją. 25 osób poszkodowanych zostało przewiezionych do szpitali w Lęborku, Wejherowie i Słupsku.

Na razie służby dochodzeniowe, które badają okoliczności tego zdarzenia nie chcą mówić o przyczynach wypadku. Służby kolejowe ustaliły jednak, że sygnalizacja świetlna i dźwiękowa przed przejazdem kolejowym działała poprawnie. Kolej informuje o utrudnieniach w ruchu na tej trasie przynajmniej przez 5-7 dni. Ze składu wykoleiła się lokomotywa, która obróciła się w prawo i stanęła w kierunku przeciwnym do ruchu jazdy. 4 wagony się wykoleiły, obróciły się w lewo część z nich poprzewracała się. Świadkowie zdarzenia mówili nawet, że jeden z wagonów wyrzuciło w górę. Torowisko jest uszkodzone na długości ok. 200 metrów.

– Prowadzimy dochodzenie i trudno na razie mówić o tym, kto jest winny tej tragedii – informuje Daniel Pańczyszyn, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lęborku.– Ogłosiliśmy stan alarmowy w jednostce i do pracy wezwaliśmy wszystkich policjantów, którzy zabezpieczają ten teren i prowadzą dochodzenie.

Na miejscu są również prokuratorzy z lęborskiej prokuratury. W akcji ratowniczej uczestniczyły 2 śmigłowce ratownictwa medycznego, które przewoziły ciężej rannych. Jak udało nam się dowiedzieć, żadnemu z rannych nie zagraża życie. Obecni są również policyjni psychologowie, którzy udzielają pomocy poszkodowanym.

– Powołaliśmy sztab kryzysowy i sztab taki powołano również przy wojewodzie – informuje Tomasz Sopyłło, asystent starosty lęborskiego.– Informacji o osobach rannych można uzyskać pod numerami telefonów kierunkowy 58 a następnie 307-72-04 lub 302-32-32.

W pociągu jechało ok. 60 osób.

Więcej informacji niebawem!

Tekst: Adam Reszka (lebork24.info)

Zdjęcia: 4tygodnie

o autorze

Redakcja