11 listopada po godzinie 18:15 dyżurny Miejskiego Centrum Ratownictwa otrzymał zgłoszenie o zadymienie wydobywającym się z piwnicy. Na miejsce zadysponowano dwa zastępy straży pożarnej.

Pożar wybuchł prawdopodobnie od niedopałka papierosa zostawionego w piwnicy w budynku wielorodzinnym przy ulicy Wandy. Po dotarciu na miejsce pierwszego zastępu z OSP Szopienice stwierdzono zadymienie w piwnicy wydobywające się przez syp węglowy na zewnątrz. Ratownicy z OSP zbudowali linie główną z samochodu GCBA 6/32 w tym czasie na miejsce dotarł zastęp GBA 2/17 z PSP.

Po ich dotarciu jedna rota w aparatach ODO z linię gaśniczą weszła do piwnicy i rozpoczęła akcje gaśniczą. W tym samym momencie rota z OSP również w aparatach powietrznych udała się na klatkę schodową, otwierając wszystkie okna, a także sprawdzając czy nikt z mieszkańców nie potrzebuje natychmiastowej pomocy. Po opanowaniu pożaru ustawiony został tempest, czyli turbowentylator który przewietrzył piwnicę i klatkę schodową. W tym czasie była już możliwa ewakuacja mieszkańców po klatce schodowej. Następne działania straży pożarnej polegały główne na dogaszaniu piwnicy, wyniesienia spalonych elementów oraz sprawdzeniu pozostałych pomieszczeń piwnicznych. W międzyczasie działań na miejsce przybył Oficer Operacyjny Miasta, który przejął dowodzenia nad całą akcją. Działania zakończono o 21:20.

Siły i środki:

  • 301[S]21 GBA 2/17 Renault Midliner z JRG 1 Katowice
  • 301[S]90 SLOp Nissan PickUp z JRG 1 Katowice
  • 328[S]41 GCBA 6/32 Jelcz 004 z OSP Szopienice
  • pogotowie energetyczne

o autorze

Redakcja