W dniu 19 sierpnia po godzinie 15:00 do Miejskiego Centrum Ratownictwa wpłynęło zgłoszenie o uszkodzeniu zbiornika w cysternie na ulicy Chorzowskiej. Na miejsce zadysponowano GCBA z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Katowicach – Szopienicach.

[galeria=2,prawa]Po dotarciu na miejsce stwierdzono wyciek oleju z cysterny na odcinku 200 m, zablokowany został jeden pas drogi w kierunku Chorzowa. Po zabezpieczeniu miejsce zdarzenia, przystąpiono do neutralizacji wycieku przy użyciu sorbentu i sintanu, a także próbowano zatamować wyciek. O godzinie 16:10 dowodzący akcją zgłosił, że siły i środki są niewystarczające i na miejsce został zadysponowany zastęp z OSP Szopienice.

Po dojeździe OSP przystąpiono do dalszej neutralizacji wycieku przy użyciu już wspomnianych środków chemicznych. Po 30 minutach, ochotnicy zostali wezwani do kolejnej interwencji na ulicy Pukowca. W tym momencie plama oleju była w połowie usunięta. O godzinie 18:00 dyspozytor z JRG 1 Katowice [galeria=3,lewa]poprosił zastęp z OSP Szopienice o udanie się alarmowo jeszcze raz na miejsce poprzedniej akcji. Po uzupełnieniu sorbentu i sintanu w JRG 1, zastęp ochotników dotarł na miejsce. Okazało się, że podczas podnoszenia cysterny przez samochód pomocy drogowej na drogę wypłynęło około 20 litrów oleju.

Ponownie przystąpiono do neutralizacji skutków wycieku. Zastęp z OSP Szopienice zakończył działania o 19:35, natomiast strażacy z PSP, przy użyciu spryskiwaczy zamontowanych na GCBA 5/32 zmyli sintan z drogi. Oni działania swe zakończyli tuż po godzinie 20:00. Całe zajście spowodowało bardzo duże utrudnienia w ruchu drogowym w centrum Katowic.

W działaniach uczestniczyli:

  • 301[S]25 GCBA 5/32 Scania P380/ISS z JRG 1 Katowice
  • 328[S]42 GBA 0.75/2 Mercedes Vario/Schmitz z OSP Szopienice

o autorze

Redakcja