Od kilku dni strażacy Państwowej Straży Pożarnej zabezpieczają jedenastą sesję Światowego Forum Miejskiego, która trwa w Katowicach.

Światowe Forum Miejskie odbywa się w dniach 26 -30 czerwca 2022 roku w Katowicach, na terenach Międzynarodowego Centrum Kongresu i Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek .

Po raz pierwszy w 20-letniej historii, to najważniejsze w świecie wydarzenie poświęcone polityce miejskiej odbywa się w Europie Środkowo-Wschodniej. 11. sesja Światowego Forum Miejskiego, w którym biorą udział delegacje z całego świata, przebiega pod hasłem „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”. Organizatorami Forum są Organizacja Narodów Zjednoczonych, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Miasto Katowice.

Zabezpieczanie Forum strażacy rozpoczęli 24 czerwca. Odbywa się ono w ramach kilku podoperacji. W bezpośredniej bliskości strefy, rozlokowane są zastępy strażaków, będących w stałej dyspozycji Sztabu Państwowej Straży Pożarnej, który koordynuje całość przedsięwzięć ratowniczych w trakcie zabezpieczenia WUF11. W jego dyspozycji są także grupy ratownictwa specjalistycznego, w tym grupa wyposażona w sprzęt do zdalnej detekcji zagrożeń chemicznych, a także stanowiska do dekontaminacji. Ponadto patrole PSP przez całą dobę patrolują obszar, na którym odbywa się Forum. W razie konieczności strażacy mogą niezwłocznie podjąć działania ratowniczo-gaśnicze. Każdy patrol wyposażony jest między innymi w sprzęt do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy – informuje Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach.

Codziennie w zabezpieczanie WUF11 bierze udział prawie pięćdziesięciu strażaków Państwowej Straży Pożarnej z województwa śląskiego i opolskiego.

Foto. KW PSP Katowice 

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl