Dzisiaj około godziny 5:00 nad ranem w jednej z kamienic na rogu ul. Chopina i Sokolskiej&w Katowicach doszło do eksplozji gazu. W wyniku wybuchu trzy kondygnacje uległy zawaleniu. Zapalił się też dach. Na miejscu pracuje 28 zastępów straży pożarnej.

Na chwilę obecną nie ma doniesień o osobach śmiertelnych, a pięć osób zostało rannych.&W najgorszym stanie jest mężczyzna z oparzeniem około 60% powierzchni ciała z podejrzeniem oparzenia dróg oddechowych. Znajduje się na oddziale chirurgii oparzeń w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Jest przytomny, w stanie wstrząsu oparzeniowego. Wszyscy poszkodowani są w stanie stabilnym, a dwie osoby opuściły już szpital.

Potwierdziły się najgorsze obawy. Trzy osoby uznane za poszukiwane nie żyją. Ofiarami katastrofy są: dziennikarz Faktów TVN Dariusz Kmiecik, jego żona dziennikarka TVP Katowice Brygida Frosztęga-Kmiecik i ich 2-letni synek.&Mieszkali w tej części kamienicy, która całkowicie się zawaliła.

Gruzowisko od strony Chopina zostało usunięte. Obecnie kończymy usuwać gruzowisko od strony dziedzińca wewnętrznego. Tam też na 99 procent nikogo nie ma. Zostaje to miejsce najbardziej prawdopodobne, ale też i najtrudniejsze. To jest to miejsce, gdzie te wszystkie stropy się zawaliły. – powiedział bryg. mgr inż.&Jeremi Szczygłowski, zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Katowicach.

Teren wypadku przeszukiwany był za pomocą geofonów i kamer.&W tej chwili trwa stabilizacja konstrukcji kamienicy. Dwie ściany grożą zawaleniem.&Rozpoczyna się&również proces odgruzowywania fragmentów, do których można było dotrzeć. Miejsca, do których można było dotrzeć zostały przeszukane przez ludzi z urządzeniami oraz z psami.

Do pomocy ściągnięto jednostki spoza woj. śląskiego, m.in. z Brzegu, Krakowa i Łodzi. Na miejse działań przybył również Komendant Główny PSP&Wiesław Leśniakiewicz.

Ewakuowane osoby mają zapewnione ciepłe posiłki i napoje.&Uruchomiono specjalną infolinię w sprawie poszkodowanych pod numerem 32 359 95 18.

o autorze

Redakcja