28 czerwca 2015 roku około godziny 15:00 do Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Polkowicach wpłynęło zgłoszenie o pożarze domu jednorodzinnego w miejscowości Kaźmierzów. Na miejsce wysłano wszystkie służby ratownicze.

Jako pierwszy na miejscu zdarzenia pojawił się pluton gaśniczy z JRG Polkowice. Strażacy niezwłocznie przystąpili do rozpoznania, które wykazało pożar większości poszycia dachu jednorodzinnego. Ogień częściowo wydostawał się przez dach. Na miejscu panowało również bardzo silne zadymienie, które utrudniało akcję gaśniczą.

Przystąpiono do akcji gaśniczej – w pierwszej kolejności odłączono dopływ prądu oraz zakręcono zawór doprowadzający gaz do posesji – zbudowano linię gaśniczą, z której podano dwa prądy wody wewnątrz budynku.

Po dojeździe jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z Sobina oraz Radwanic podano kolejne prądy wody, między innymi na poszycie dachu z zewnątrz budynku. Stwierdzono również liczne zarzewia ognia, które były ukryte pod stropami oraz sufitem. By do nich się dostać strażacy musieli zerwać część wewnętrznych sufitów oraz wykonać dziury w opierzeniu ścian za pomocą piły mechanicznej. W międzyczasie strażakom udało się uratować wartościowy sprzęt RTV/AGD.

Przeszukano wszystkie pomieszczenia w budynku pod kątem przebywania osób trzecich – na szczęście nikogo nie znaleziono. Cały budynek został przewietrzony, sprawdzono miernikiem wielogazowym obecność tlenku węgla i zaniżonego poziomu tlenu oraz przy pomocy kamery termowizyjnej sprawdzono pod kątem podwyższonych temperatur infrastrukturę budynku – nie stwierdzono negatywnych ekspozycji. Na tym działania zakończono.

W momencie wybuchu pożaru w mieszkaniu przebywała jedna osoba – zdołała opuścić dom samodzielnie przed przyjazdem straży pożarnej. Strażacy udzielili również pomocy medycznej oraz wsparcia psychicznego krewnej lokatorki – po czynnościach została przekazana ratownikom medycznym.

Prawdopodobną przyczyną pożaru było niewłaściwe użytkowanie kominka w domu.

Siły i środki:

 • 531[D]21 – GBA 2,5/16 Mercedes Benz Atego 1329AF – JRG Polkowice
 • 531[D]25 – GCBA 5/32 MAN TGM 18.340 – JRG Polkowice
 • 531[D]51 – SD 30 Iveco Magirus – JRG Polkowice
 • 531[D]92 – SLRr Mitsubishi L200 – JRG Polkowice
 • 539[D]66 – GCBA 5/32 Jelcz 442/JZS – OSP Sobin
 • 539[D]67 – GBA 2,5/16 STAR 1466/Stolarczyk – OSP Sobin
 • 539[D]76 – GBA 2,5/24 Mercedes Benz Atego 1429/BoCar – OSP Radwanice
 • P6 – Mercedes Benz Sprinter – ZRM Polkowice
 • B990 – Kia Cee’d SW II – KPP Polkowice
 • Iveco Daily – Pogotowie Energetyczne
 • Toyota Hilux – Pogotowie Gazowe

o autorze

Waldemar Szańkowski
Od wielu lat interesuję się pracą strażaka czy też policjanta. Od około 2 lat zacząłem interesować się również fotografią. Z aparatem jestem na miejscu zdarzeń drogowych, pożarów i innych zdarzeń, w których interweniują służby mundurowe. Już niebawem podejmę pracę w MSW.