Komenda Powiatowa PSP w Kędzierzynie-Koźlu w tym roku może mieć duży problem do rozwiązania. Jedyna drabina w mieście prawdopodobnie zostanie wyłączona z podziału bojowego.

Jak informuje lokalny serwis KK24.pl Komendant Powiatowy PSP w Kędzierzynie-Koźlu brygadier Mirosław Stadniczuk o sytuacji poinformował radnych powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego podczas styczniowej sesji.

– Z dużą dozą prawdopodobieństwa, a wręcz pewnością, w tym roku nasza jubilatka, która kończy 26 lat, nie przejdzie badań technicznych. Istnieje realna groźba, że nasz powiat pozostanie bez samochodu-drabiny – powiedział Komendant.

Chodzi o samochód specjalny Iveco 140.25 z 37-metrową drabiną mechaniczną Magirus, który znajduje się w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 2. Jest to jedyny tego typu wóz w mieście.

W tym roku sprawa drabiny to priorytet Komendy Powiatowej. Strażacy robią wszystko co jest możliwe, żeby otrzymać nowy samochód z zakupu ‘centralnego’.

Teoretycznie jest to możliwe ale tylko na zasadzie „żeby dać, trzeba zabrać”. Pod koniec roku do Państwowej Straży Pożarnej trafią nowe samochody z drabiną o wysokości 30, 32 i 40 metrów, wystarczy decyzja Komendanta Głównego PSP o przesunięciu, a to w ostatnich latach się zdarzało przy realizacji projektów współfinansowanych ze środków unijnych.

Istnieje również możliwość zakupu drabiny w ramach ‘Programu modernizacji’ lub decyzją wspomnianego już Komendanta Głównego PSP do Kędzierzyna-Koźla trafi używany samochód z drabiną/podnośnikiem z innej komendy w kraju.

Czas pokaże jakie decyzję podejmie kierownictwo PSP. Do sprawy wrócimy.

Foto. Jakub Balant

 

o autorze

Redakcja/Łukasz