W dniu 17 listopada br. około godz. 18. 35 strażak dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej PSP w Kętrzynie otrzymał zgłoszenie o pożarze w budynku wielorodzinnym w Kętrzynie przy ul .Chrobrego. Na miejsce pożaru wysłano dwa wozy strażackie z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Kętrzynie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono duże zadymienie na trzecim piętrze budynku wielorodzinnego. W jednym z mieszkań &paliło się wyposażenie aneksu kuchennego oraz część kasetonów sufitowych. Ściana murowana pomiędzy dwoma mieszkaniami uległa zawaleniu zagruzowując jeden z lokali. W chwili zdarzenia w obu mieszkaniach przebywali użytkownicy (&2 osoby ). Jeden z nich samodzielnie opuścił lokal.

Właściciel drugiego mieszkania, w którym wybuchł pożar, znajdował się wewnątrz. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i odłączeniu prądu elektrycznego. Podano jeden prąd wody oraz użyto gaśnicy proszkowej 6 kg do ugaszenia palącej się lodówki i kuchenki. Równocześnie prowadzono ewakuację mieszkańców piętra drugiego i trzeciego na zewnątrz budynku (ewakuowano ok. 50 osób). Podczas ewakuacji lokator mieszkania, w którym wybuchł pożar stawiał opór& i&zachowywał się agresywnie. Został wyprowadzony i przekazany patrolowi policji.

Po&konsultacji z lekarzem został odwieziony na komendę policji. Z lokali wyniesiono dwie butle z&gazem propan-butan. Po ugaszeniu pożaru [galeria=2,prawa]przystąpiono do przeszukania zagruzowanego mieszkania oraz oddymiania klatki schodowej i piętra przy użyciu agregatu oddymiającego. Dokonano pomiaru stężeń substancji niebezpiecznych z wynikiem negatywnym.

Na miejsce zdarzenia między innymi przybyli:

&- Dowódca JRG PSP Kętrzyn

&- Zastępca Burmistrza Miasta Kętrzyn

&- Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego

&- Pogotowie Gazowe
&- Przedstawiciele zarządcy budynku

Władze miasta zapewniły nocleg mieszkańcom zniszczonych lokali. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dopuścił budynek do użytkowania. Ewakuowani mieszkańcy wrócili do swoich mieszkań. Miejsce zdarzenia zabezpieczyła Policja.

Spaleniu uległo: lodówka, fotel, kasetony sufitowe 5 m2. Zniszczeniu uległo: ściana działowa oraz wyposażenie mieszkań. Na tym działania zakończono. Przyczynę zdarzenia bada Policja.

W akcji Ratowniczo – Gaśniczej, która trwała prawie dwie godziny brało udział 10 strażaków z kętrzyńskiej komendy PSP.

Źródło : KP PSP Kętrzyn

o autorze

Redakcja