19 listopada 2013 roku odbyły się&ćwiczonego w ramach wieloszczeblowego powiatowego ćwiczenia obronnego „POWIAT – 2013”, w ramach którego gminy powiatu oświęcimskiego wspólnie ze starostwem powiatowym ćwiczyły współpracę w sytuacjach kryzysowych, obieg informacji i współdziałanie służb.&

Zgodnie z założeniem do ćwiczenia gmina Kęty nie mogła liczyć na wsparcie sił Państwowej Straży Pożarnej ani Państwowego Ratownictwa Medycznego, gdyż siły te brały udział w akcji ratowniczej w Oświęcimiu, dlatego też do dyspozycji były jedynie ochotnicze formacje z terenu gminy Kęty – osiem jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Maltańska Służba Medyczna.

Scenariusz ćwiczeń zakładał. że autobus jadący ulicą Spacerową w Kętach wypadł z drogi, przebił się przez ogrodzenie i wjechał na teren byłego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Ze wstępnych informacji wynikało, że w autobusie znajduje się wiele osób poszkodowanych. Do zdarzenia zadysponowane zostały OSP Kęty, OSP Kęty Podlesie, Policja oraz Straż Miejska.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy przystąpili do działań gaśniczych oraz, ze względu na charakter masowy zdarzenia, segregacji TRIAGE. Drugi zastęp OSP Kęty przygotowywał punkt medyczny umiejscowiony w ogrzewanym namiocie pneumatycznym. W działaniach z pomocą zjawili się ratownicy Maltańskiej Służby Medycznej.

Po zliczeniu poszkodowanych wynikło, że brakuje jednej osoby. Z wywiadu uzyskano informacje na temat kierunku w którym dana osoba się udała oraz jego stanie zdrowia. Do odszukania osoby zaginionej zadysponowano Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą OSP Kęty. Po krótkim czasie mężczyzna został odnaleziony i przetransportowany do punktu medycznego.

Epizodowi praktycznemu przyglądali się przedstawiciele Wojewody Małopolskiego, Starosty Oświęcimskiego, Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu, a także Burmistrz Gminy Kęty i Sekretarz Gminy, którzy byli pod wrażeniem sprawności działania strażaków.

o autorze

Redakcja