W niedzielę 6 listopada br. Ochotniczą Straż Pożarną w Karsinie odwiedził zespół reporterski nowego kanału telewizji satelitarnej TVR. Celem wizyty było nagranie kolejnego odcinka programu „Strażak z OSP”, którego pomysłodawcą oraz prowadzącym jest Kevin Aiston – znany showman, aktor oraz prezenter telewizyjny i radiowy.

Warto wspomnieć, że Kevin jest członkiem oraz dowódcą sekcji OSP w Radzyminie w woj. mazowieckim doskonale więc zna strażacki fach. Ideą prowadzonego przez niego programu jest ukazanie najciekawszych jednostek OSP w Polsce oraz ludzi, którzy bezinteresownie i nierzadko z narażeniem własnego życia niosą pomoc innym. Ponadto prowadzący stara się w jak najbardziej przystępny sposób przedstawiać widzom tajniki strażackiej działalności, działanie sprzętu pożarniczego oraz zasady zachowania w wypadku zaistnienia zagrożenia. Od momentu przybycia prowadzący nawiązał doskonały kontakt z miejscowymi strażakami i dał się poznać jako osoba niezwykle sympatyczna i z dystansem podchodząca do swojej popularności.

Jako pierwsi przed kamerą zaprezentowali się najmłodsi adepci OSP – członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, którzy wykonali pokaz sprawności na specjalnym nowym torze przystosowanym do rozgrywania zawodów sportowo – pożarniczych według regulaminu międzynarodowego organizacji CTIF. Zakupiono go za kwotę 12 tys. zł dzięki pomocy sponsora – firmy Energomontaż Północ (7 tys zł) oraz dofinansowaniu Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Gdańsku. Sekcję MDP przedstawił Komendant Gminy OSP, a jednocześnie opiekun MDP – druh Krzysztof Datta, który drużynę prowadzi już od kilkunastu lat. Następnie reporterzy udali się do multimedialnych sal wykładowych, z których na co dzień korzystają strażacy z Karsina, a które pozyskali z projektów unijnych. Nowoczesna baza dydaktyczna jest wykorzystywana nie tylko przez strażaków z Karsina ale także z całego powiatu kościerskiego i zaprzyjaźnionych jednostek z powiatu chojnickiego podczas organizowanych każdego roku szkoleń.

Dużym zaskoczeniem dla ekipy TVR był fakt iż w swoich szeregach OSP Karsin ma strażaka – paralotniarza. Druh Józef Koziczkowski jest bardzo doświadczonym pilotem i w powietrzu spędził już ponad 1000 godzin. Jego umiejętności oraz wiedza nie raz wykorzystywane były podczas poszukiwań zaginionych osób. Poza wywiadem nie obyło się również bez pokazowego przelotu paralotnią czym zachwycił ekipę reporterską.

W dalszej części nagrywania reportażu odbyła się rozmowa z prezesem OSP Karsin, a jednocześnie wójtem gminy Karsin – Romanem Brunke. Przedstawił on pokrótce historię oraz informacje o bieżącej działalności jednostki. Podczas przeprowadzania wywiadu ku zaskoczeniu wszystkich rozległ się dźwięk syreny alarmowej i bramy w boksach garażowych zaczęły podnosić się do góry. Okazało się, że jednostka została zadysponowana do pożaru kotłowni Domu Kultury w Karsinie. Strażacy zasiedli w wozach bojowych i udali się na miejsce zdarzenia. W jednym z wozów znalazł się również Kevin, który na bieżąco relacjonował przebieg akcji. Po przybyciu na miejsce i wykonaniu rozpoznania sytuacji okazało się, że w zadymionej kotłowni prawdopodobnie znajduje się osoba poszkodowana. Strażacy wyposażeni w aparaty powietrzne, podręczny sprzęt ratunkowy oraz przy asekuracji linii gaśniczej udali na poszukiwanie zaginionej osoby. Z uwagi na duże zadymienie i kompletny brak widoczności w zadymionym pomieszczeniu użyli kamery termowizyjnej, z pomocą której szybko odnaleźli i wydostali na zewnątrz poszkodowanego. Następnie rannego przejęli ratownicy medyczni, którzy udzielili mu niezbędnej pomocy przedmedycznej oraz przygotowali do transportu do szpitala. Inni członkowie zastępu przystąpili do oddymiania kotłowni z użyciem wentylatora oddymiającego i całe zdarzenie znalazło szczęśliwe zakończenie. Na szczęście nie była to prawdziwa akcja, a przygotowana na potrzeby programu prezentacja bojowa. Prowadzący na bieżąco relacjonował poszczególne etapy przebiegu akcji ratowniczej.

Po powrocie do remizy reporterzy przyjrzeli się dokładniej wyposażeniu jednostki. Na początku strażacy zaprezentowali pozyskany w bieżącym roku samochód ratownictwa technicznego marki Ford Transit. Trzyletnie auto, które wcześniej służyło w policji do potrzeb działań ratowniczych strażacy przystosowali we własnym zakresie. Pojazd jest doskonale przygotowany do niesienia pomocy ofiarom wypadków drogowych jednak strażacy z Karsina wciąż czynią starania o nowy sprzęt. Dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Kościerzynie oraz dotacji z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego udało się w ostatnim czasie zakupić najnowszej generacji rozpieracz kolumnowy pracujący w tzw. systemie jednowężowym CORE. Zamówiona została również nowa lekka i cicha pompa do zasilania urządzeń hydraulicznych. Na jej zakup pieniądze przekazała firma ESL Hass Holding (15 tys. zł) oraz Urząd Gminy w Karsinie (12 tys. zł.).

&&

Przy wozach gaśniczych zaprezentowano najciekawszy sprzęt, którym dysponują strażacy z Karsina. Szczególną uwagę Kevina zwróciły LED-owe flary sygnalizacyjne, działko wodne o wydajności 3800 l/min, kamera termowizyjna, materace próżniowe, deski ratownicze /dla dorosłych i dzieci/, defibrylator, pirometr, pulsoksymetr, mierniki gazów czy detektor prądu przemiennego AC Hot Stick. Zaprezentowano też działanie sprzętu ODO, ze szczególnym naciskiem na zintegrowany czujnik ruchu tzw. ICU.

Reporterzy przyznali, że mieli zamiar odwiedzić tego dnia jeszcze jednostkę z Pucka jednak z uwagi na obszerność materiału przygotowywanego w Karsinie musieli kolejne odwiedziny przełożyć na inny termin. Emisja programu wstępnie zaplanowana jest na 11 grudnia br. o godz. 19.00. Kanał TVR dostępny jest na wszystkich platformach cyfrowych, a archiwalne odcinki programu „Strażak z OSP” można również obejrzeć na stronie internetowej pod adresem www.tvr24.pl.

Opracowanie Ochotnicza Straż Pożarna w Karsinie

o autorze

Redakcja