KG PSP: Drabiny Rosenbauera wykonane niezgodnie z deklaracją

Foto. KW PSP Toruń

Drabiny firmy Rosenbauer, które zostały dostarczone PSP i obecnie są wycofane z podziału zostały wykonane niezgodnie z deklaracją producenta.

To główny wniosek raportu po badaniach wykonanych przez firmę zewnętrzną na zlecenie CNBOP. Przypomnijmy, badania obejmowały między innymi opracowanie odpowiednich modeli, które umożliwiały ocenę stopnia naprężeń i deformacji konstrukcji oraz obliczenia normowe wytrzymałościowe konstrukcji drabiny na bazie norm PN-EN, symulację komputerową typu MES i testy poligonowe.

Co teraz?

W Komendzie Głównej PSP dowiedzieliśmy się, że komendy powiatowe i miejskie, które dysponują wycofanymi z podziału 42-metrowymi drabinami zwróciły się do Rosenbauera o naprawę z tytułu rękojmi. Obecnie jednostki czekają na odpowiedź firmy.

Wszystko zaczęło się w lutym 2023 roku na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Inowrocławiu. Podczas testów drabina L42A-XS firmy Rosenbauer złamała się na wysokości drugiego przęsła. W chwili zdarzenia w koszu były jedynie obciążające worki. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej podjął decyzję o wycofaniu z podziałów bojowych JRG drabin Rosenbauera o wysokości 40 metrów i więcej. W sumie to szesnaście pojazdów w całej Polsce.

Exit mobile version