Każdego roku na terenie szpitali i placówek medycznych dochodzi do ponad 100 pożarów – powiedział PAP rzecznik prasowy PSP mł. bryg. Krzysztof Batorski.

Według danych Państwowej Straży Pożarnej, w tym roku odnotowano 112 w szpitalach i placówkach medycznych. Zginęła jedna osoba, a jedenaście zostało rannych. Dla porównania, w 2019 roku w tego typu obiektach doszło do 131 pożarów, a w 2018 roku – 120.

W tym miesiącu strażacy gasili już cztery pożary w szpitalach. Do jednego z najpoważniejszych doszło w ostatni poniedziałek w Klinice Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych szpitala na Pomorzanach w Szczecinie. W wyniku pożaru jeden z pacjentów zginął na miejscu; nieco później placówka poinformowała o śmierci kolejnego pacjenta, który przebywał w sali, w której wybuchł pożar. Według wstępnych ustaleń, pożar wybuchł najprawdopodobniej w wyniku zaprószenia ognia przez pacjenta, który palił papierosa – informuje Polska Agencja Prasowa.

Pozostałe trzy pożary wybuchły w Oddziale Chirurgii Przewodu Pokarmowego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach, Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie i oddziale covidowym szpitala klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Według strażaków część pożarów mogła być spowodowana przez nieodpowiedzialnych pacjentów, którzy palą papierosy na oddziale, a z połączniem z instalacją tlenową znajdującą się w salach nie trudno o tragedię.

Na podstawie PAP 

o autorze

Redakcja/Łukasz