W czwartek Komendant Główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak spotkał się z Prezydium Zarządu Krajowego ZZS „Florian”. Jednym z tematów poruszonych podczas spotkania był system zmianowy w jednostkach organizacyjnych PSP.

Od początku kwietnia po rekomendacji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej wszyscy komendanci wojewódzcy i komendanci szkół PSP zdecydowali o wprowadzeniu czterozmianowego systemu pełnienia służby 24/24. Celem było ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Obecna sytuacja w kraju oraz stopniowe odmrażanie gospodarki i luzowanie obostrzeń sprawiają, że strażacy Państwowej Straży Pożarnej coraz częściej zgłaszają chęć powrotu do systemu zmianowego 24/48. Kilka dni temu ‘Solidarność’ napisała pismo do Komendanta Głównego w tej sprawie.

Temat był poruszony również podczas wczorajszego spotkania Komendanta Głównego z Prezydium Zarządu Krajowego ZZS „Florian”. Andrzej Bartkowiak poinformował związkowców, że decyzje o powrocie do systemu 24/48 pozostawił do decyzji komendantów wojewódzkich PSP, mają to być ich suwerenne decyzje.

Powodem takiej decyzji jest różna sytuacja związana z koronawirusem w poszczególnych województwach.

Foto. ZZS ‚Florian’ 

o autorze

Redakcja/Łukasz