W dniu 21 maja 2011 roku odbyły się kolejne ćwiczenia doskonalące poznańskiej Specjalistycznej Grupy Wodno– Nurkowej.

Tym razem strażacy – nurkowie zebrali się nad poznańskim jeziorze Strzeszyńskim. Podczas ćwiczeń wykonano nurkowanie na głębokość blisko 20 metrów, a następnie ćwiczono prowadzenie nawigacji podwodnej. Niespodziewanie, po ponad godzinnym pobycie pod wodą grupa została zadysponowana do zdarzenia do jakiego doszło na pobliskim jeziorze Kierskim. Na wspomnianym akwenie wywrócił się kajak i dwie dorosłe osoby znalazły się w wodzie. Niezwłocznie nurkowie udali się na akwen i przy pomocy policyjnej łodzi zostali przetransportowani w miejsce wypadku. Po około 20 minutach przebywania w zimnej wodzie poszkodowani zostali wyciągnięci na brzeg.

Byli bardzo wystraszeni i wyziębieni, dlatego strażacy przystąpili do udzielenia niezbędnej pomocy medycznej. Poszkodowanych przebranych w suche ubrania, okryto kocami oraz podano ciepły tlen. Jednak stan jednej z osób był na tyle poważny, że wymagała ona przewiezienia do szpitala.

Przy tej okazji zwracamy się z apelem do wszystkich osób wypoczywających nad akwenami i innymi ciekami wodnymi o rozwagę i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Na miejscu:

  • SGWN KM PSP Poznań
  • JRG-2 Poznań
  • WOPR
  • Policja

Źródło: mł. ogn. Michał Kucierski Wydział Operacyjno-Szkoleniowy KM PSP Poznań

o autorze

Redakcja