Właśnie takiej wystawy potrzebowali strażacy! Najnowocześniejszy sprzęt, premiery, pokazy rzucające na kolana i ciekawi goście – Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych KIELCE IFRE-EXPO 2019 odwiedziło blisko 7500 zwiedzających i z pewnością nie byli oni zawiedzeni.

Wystawa, jako jedyna w kraju poświęcona w tak szerokim spektrum ofercie dla strażaków i służb ratowniczych mocnym akcentem wkroczyła w cykl dwuletni. Wszyscy, którzy odwiedzili Targi Kielce od 6 do 8 czerwca, czyli niemal 7500 zwiedzających znaleźli podczas IFRE-EXPO coś dla siebie. Najwięcej uwagi goście targów poświęcali oczywiście samochodom.

Swoje zabudowy na różnych podwoziach zaprezentowały takie firmy jak: Szczęśniak Pojazdy Specjalne, Wawrzaszek ISS, PS Bocar, Moto-Truck, Magirus, Rosenbauer, Frank Cars, Ładziński PSP, Perfekt, Bibmot, Iuvo Cars.

Natomiast samochody specjalne pokazały cztery firmy. Fire-Max, przedstawiciel Magirusa w Polsce pokazał M42 L-AS, czyli jedyną na świecie drabinę z łamanym przęsłem, austriacki Rosenbauer przyjechał do Polski z drabiną L32A-XS 3.0, a Grupa WISS i Lift Polska zaprezentowały podnośniki o wysokości 32 metrów.

Co na stoiskach? Zwiedzający mogli znaleźć praktycznie wszystko co potrzebne jest strażakowi podczas akcji. Od środków ochrony indywidualnej, po narzędzia hydrauliczne, sprzęt łączności, drony, po węże i prądownice.

Pokazy i szkolenia

Tradycyjnie już na Targach Kielce nie zabrakło pokazów. Był między innymi pokaz wozów firmy Rosenbauer, pokazy poligonowe zorganizowane przez Fire-Max, prezentacja zastosowania stabilizacji pojazdów Paratech i mgłowego systemu gaśniczego czy pokaz systemu piany sprężonej One Seven.

Ważnym punktem dla wszystkich strażaków są także ćwiczenia w trenażerze pożarów wewnętrznych, które zorganizowała w tym roku firma OLC Fire. Nie zabrakło również ćwiczeń grupy CFBT.pl.

Mali strażacy, psy ratownicze

Na IFRE-EXPO zaprezentowali się mali strażacy ze Stąporkowa. Akcja ratowania misia rannego w wypadku czy ewakuacja Koziołka Matołka z płonącego domu jak zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Swoje umiejętności zaprezentowały także: Kokos i Dante czyli psy ratownicze z OSP Nowy Sącz. Po raz pierwszy w „ekstremalnych” warunkach zaprezentował się też 10-cio miesięczny Czort, najmłodszy nowosądecki, czworonożny funkcjonariusz.

Targi pożarnicze na sportowo

18 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych walczyło o zwycięstwo w zawodach podczas KIELCE IFRE-EXPO 2019.  Pierwsze miejsce wywalczyła drużyna OSP Włoszczowa przed OSP Błogoszów i OSP Wola Kopcowa. Do zadań strażaków należało między innymi: przetoczenie opony, rozwinięcie węża gaśniczego W-52, czy napełnienie zbiornika przy użyciu hydronetki.

Targom pożarniczym, którym patronował Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji,  Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, towarzyszyły Międzynarodowe Targi Bezpieczeństwa i Ochrony Pracy oraz Zabezpieczeń Przeciwpożarowych KIELCE WORK SAFETY-EXPO.

Polski Serwis Pożarniczy Remiza.pl był patronem medialnym tegorocznej edycji IFRE-EXPO. Kolejna odbędzie się za dwa lata, 10-12 czerwca 2021 roku. 

o autorze

Redakcja/Łukasz