Prawdopodobnie niesprawna wentylacja w jednej z kamienic w Kłodzku (woj. dolnośląskie) była przyczyną zatrucia tlenkiem węgla aż dziewięciu osób. Straż pożarna otrzymała zgłoszenie po godzinie 4:00, wcześniej po pomoc do pogotowia ratunkowego zadzwonił 10-letni chłopiec.

„Moja mama i tata, mamie leci coś białego z buzi, tata leży w kuchni, ranny” – mówi dziecko. Natychmiast na miejsce zadysponowano zastępy straży pożarnej oraz zespoły pogotowia ratunkowego. Poszkodowanych zostało dziewięć osób, a 18 strażacy ewakuowali z budynku. Do szpitali w Kłodzku i Polanicy Zdroju zostało przewiezionych osiem osób: sześcioro dzieci oraz dwoje dorosłych – życie żadnemu z nich nie zagraża niebezpieczeństwo.

Jak relacjonuje asp. Grzegorz Gil, który jako pierwszy dowodził akcją ratowniczą, kiedy strażacy przyjechali na miejsce zdarzenia, zastali nieprzytomną kobietę w wannie i leżącego w kuchni nieprzytomnego mężczyznę. Mężczyzna, który zasłabł w kuchni, upadając potrącił znajdujący się na stole talerz. Ten rozbił się o posadzkę, co z kolei obudziło ich syna Michała. Dzięki jego natychmiastowej reakcji zaalarmowane zostały służby ratownicze i w konsekwencji przeprowadzonej akcji uratowano życie całej rodziny.

W trakcie działań strażacy ewakuowali podtrutych rodziców na klatkę schodową, gdzie udzielili im pierwszej kwalifikowanej pomocy m.in. poprzez zastosowanie tlenoterapii. Jak stwierdzono, w łazience uruchomiony był piec gazowy z niedrożnym kanałem wentylacyjnym zasłoniętym kurtką. Kolejny KDR asp. sztab Janusz Marnik nakazał przeprowadzenie ewakuacji mieszkańców budynku oraz sprawdzenie pozostałych mieszkań pod względem obecności tlenku węgla.

W jednym z mieszkań stężenie tlenku węgla było bardzo wysokie. Strażacy ustalili, że prawdopodobnie niedrożny kanał wentylacyjny był przyczyną tego zdarzenia. Na szczęście nie doszło do tragedii.

Przypominamy, iż stężenie tlenku węgla nawet zdecydowanie poniżej 0,1 % objętościowego w powietrzu jest wysoce trujące, a nasze odpowiedzialne zachowanie może być czynnikiem decydującym o życiu naszym i naszych najbliższych. Dlatego straż pożarna po raz kolejny zachęca do zakupu czujników czadu. 

 

Na podstawie materiałów KG PSP

o autorze

Redakcja