Wśród strażaków w OSP, czy PSP coraz częściej pojawiają się kobiety. Jeszcze jakiś czas temu było to bardzo rzadkie zjawisko. Jakie są kobiety w straży oraz czym się zajmują?

Obok mężczyzn w różnych jednostkach znajdują się teraz kobiety. Mało tego, oprócz zwyczajnego członkostwa niektóre z nich pełnią wysokie i ważne funkcje. Przynależność kobiet do OSP ma z pewnością wiele zalet, jednak ma to też swoje ciemne strony.

Kobiety w OSP z pewnością pełnią funkcję reprezentacyjną jednostki. Podczas obsługi przy różnego rodzaju obchodach elegancko prezentują się w mundurach galowych na tle grupy strażaków. Jeżeli chodzi o kwestie organizacyjne płeć żeńska często wykorzystywana jest również do pomocy przy różnego rodzaju imprezach plenerowych.

Kobiety mają pełne prawo uczestniczyć w życiu swojej jednostki. Tak samo jak mężczyźni, zobowiązane są do brania udziału w zebraniach (tych zwykłych oraz walnych). Mają prawo głosu, podejmowania decyzji, a nawet pełnienia funkcji w zarządzie. Jeżeli chodzi o szkolenia, w tej kwestii również nie ma praktycznie żadnych barier! Kobiety mogą swobodnie się szkolić począwszy od szkoleń pierwszego stopnia do tych wyższych rangą.

Poza wszystkimi kwestiami organizacyjnymi i technicznymi atutem dla OSP są walory estetyczne. Bo który strażak przejdzie obojętnie obok pięknej kobiety w mundurze? A która jednostka nie będzie chciała mieć najpiękniejszej drużyny kobiecej? W takim razie, gdzie są problemy z kobietami w OSP, czy PSP? Na ten temat też są informacje.

Często zdarza się, że kobiety w jednostkach są aktywne tylko wtedy, kiedy są potrzebne, np. pełnią funkcję zawodnika w zawodach sportowo – pożarniczych, które odbywają się raz w roku. A poza tym okresem są po prostu zapomniane i pomijane w życiu straży. Czy taka przynależność ma sens? To pytanie zapewne zadaje sobie wiele kobiet.

Kolejnym negatywnym powodem są rozmiary ubrań bojowych. Nawet najmniejsze z nich są za duże dla tych mniejszych kobiet. W takich strojach kobiety mogą wyglądać raczej jak przebrane za strażaka, zamiast ubrane i gotowe do przeprowadzenia działań. Jednostki powinny więc zamówić mniejsze rozmiary dla swojej damskiej części strażaków.

Jeżeli chodzi o udział w akcjach bojowych, niestety nawet przeszkolona kobieta może nie mieć szansy wyjazdu do akcji ratowniczo – gaśniczej. Wyjazdy te są jak wiadomo jednym z najważniejszych zadań straży pożarnych. W sytuacji alarmu wsiadający do samochodu mężczyźni mogą nie dopuścić kobiety do udziału w akcji. Dlaczego? Wielu z nich obawia się, że kobieta może sobie nie poradzić. W takich sytuacjach kobiety mogą czuć się dyskryminowane, przez co mogą się buntować. Jednak w takim razie po co brały udział w szkoleniach? Skoro na takowych sobie poradziły i zdały z nich egzamin, mogłoby się wydawać, że celem jej uczestnictwa była tylko chęć powiększenia statystyk przeszkolonych przez daną OSP.

Jednak przykładem pozytywnej strony odsunięcia kobiety od akcji może być pewien przypadek, którym może być wyjazd do bardzo ciężkiego wypadku samochodowego, w którym są poszkodowani. Podczas gdy należy jak najszybciej rozciąć samochody, aby umożliwić wyniesienie wszyscy mężczyźni biorą się do pracy. W ruch idą nożyce, piły… A kobieta niestety może nie mieć na tyle siły, by udźwignąć ciężki sprzęt a w dodatku nim sprawnie operować. Gdy nagle potrzebna jest jeszcze jedna silna osoba, kobieta będąca na akcji z pewnością nią nie jest. Przecież zamiast niej mógł pojechać doświadczony mężczyzna, któremu zablokowała miejsce w wozie. Tu chodzi oczywiście o przypadek, w którym znajduje się jeden wóz bojowy w OSP. Jak widać, może to utrudniać pracę i sprawne przeprowadzenie akcji.

Warto więc stawiać na dodatkowe przeszkolenia i ćwiczenia dla kobiet w straży oraz dawać im szansę na rozwój. Przecież nawet płeć żeńska może czuć zamiłowanie i chęć niesienia pomocy innym. Zawsze przecież zadania i obowiązki można sprawiedliwie podzielić adekwatnie do predyspozycji oraz możliwości.

o autorze

Redakcja