Na początku sierpnia Departament Leśnictwa i Ochrony Przeciwpożarowej stanu Kalifornia rozstrzygnął przetarg na dostawę dwunastu śmigłowców dla straży pożarnej.

Departament za najkorzystniejszą uznał ofertę złożoną przez konsorcjum firm Sikorsky Lockheed Martin i Air Methods oferujące wielozadaniowy śmigłowiec S-70i Black Hawk International. W ramach realizacji zamówienia śmigłowce powstaną w zakładach PZL w Mielcu, następnie zostaną przetransportowane do Stanów Zjednoczonych gdzie firma Air Methods dostosuje wiropłaty do wymagań zamawiającego. W przetargu wystartował również koncern Leonardo.

Każdy śmigłowiec ma zabierać na pokład maksymalnie dziewięciu pasażerów i posiadać podkadłubowy zbiornik o pojemności 1850 litrów. Docelowo zastąpią śmigłowce Bell UH-H1 Huey, które są w służbie od 1990 roku.

Pierwsze maszyny mają trafić do Los Angeles dwanaście miesięcy po podpisaniu umowy, cała procedura może się jednak przedłużyć, ponieważ jak informują amerykańskie media koncern Leonardo złożył odwołanie.

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl