Ostatni kwartał tego roku to obfity wysyp nowości od firmy Hytera. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, firma zaprezentowała aż 9 nowych modeli radiotelefonów w standardzie ETSI DMR, które już trafiły do sprzedaży na rynkach europejskich w tym także i w Polsce.

Hytera sukcesywnie rozszerza portfolio swoich produktów w wiodącym standardzie DMR. Do oferty weszła nowa seria radiotelefonów z serii PD3, nowe modele PD565, PD665 i PD685 oraz mobilny radiotelefon o innowacyjnej konstrukcji – MD655. Hytera jako pierwszy producent na świecie wprowadziła także do oferty radiotelefony PMR446 w standardzie ETSI DMR Tier I – PD355LF, PD365LF i PD505LF.

PD355 i PD365 – kieszonkowy DMR

Wychodząc naprzeciw użytkownikom, którzy poszukują niewielkich radiotelefonów do łączności w obiektach takich jak hotele, centra handlowe czy w branży usług, Hytera stworzyła modele PD355 i PD365. Urządzenia charakteryzujące się kompaktową budową (ok. 130x55mm) i niewielką wagą (160g). Oba modele dostępne są wyłącznie na pasmo UHF, posiadają zintegrowaną antenę oraz moc nadawczą do 3W. Radiotelefony serii PD3 pracują w trybie cyfrowym DMR a także w trybie analogowym.

Urządzenia wyposażone są w monochromatyczne wyświetlacze LCD z podświetleniem, zapewniające łatwy dostęp do funkcji radiotelefonu w tym także wiadomości tekstowych. Oba modele posiadają także 7 programowalnych przycisków. W standardzie dostarczane są z pojemnymi akumulatorami Li-Ion o pojemności 2.000mAh a ładowanie odbywa się za pośrednictwem zasilacza z wtykiem w standardzie micro-USB. Dzięki temu, oba modele możemy ładować praktycznie dowoloną ładowarką, którą używamy do naszego smartfona lub przy pomocy kabla z portu USB komputera.

Ogromną zaletą obu urządzeń jest także ich cena – najtańszy model PD355 oferowany jest dla klienta końcowego w cenie 850zł netto za komplet. Oba modele dostępne są także w wersji na pasmo 446MHz (tzw. PMR446) pracujące w trybie analogowym i cyfrowym zgodnie z ETSI DMR Tier I. O tych modelach w dalszej części artykułu.

PD565

Kolejną nowością jest model PD565, starszy brat znanego już modelu PD505. W porównaniu z nim, nowy model został wzbogacony o monchromatyczny wyświetlacz LCD z podświetleniem, dodatkowe przyciski programowalne oraz obsługę 512 kanałów (PD505 – 32). Tak samo jak w przypadku PD505, rozwiązanie skierowane jest do użytkowników poszukujących prostego i stosunkowo taniego radiotelefonu cyfrowego. Oczywiście nie mogło zabraknąć obsługi trybu analogowego włącznie z sygnalizacją 5-Tone. Radiotelefon wyposażony jest w złącze akcesoriów typu 2 x jack z zabezpieczającą przed przypadkowym wypięciem śrubą.

&&

PD565 jest standardowo dostarczany z pojemnym i wydajnym akumulatorem Li-Ion 1.500mAh. Zapewnia on 11 godzin pracy w trybie cyfrowym i 16 godzin w cyfrowym.

PD665 i PD685 – rodzeństwo dla PD605

Także i model PD605 zyskał rodzeństwo – są to PD665 i PD685. Oba nowe radiotelefony zachowały ten sam format oraz nadzwyczaj wysoką odporność na czynniki zewnętrzne (dzięki zgodności z normą IP67) co PD605. Różnice względem znanego już modelu widoczne są gołym okiem – oba zostały wyposażone w kolorowe wyświetlacze LCD oraz pełną klawiaturę (PD685) lub częściową (PD665). Dodatkowo posiadają możliwość zaprogramowania 1024 kanałów (PD605 – 32). Nowe radiotelefony mogą być wyposażone w opcjonalny GPS i czujnik położenia Mandown/bezruchu.

&&

Tak samo jak w przypadku PD605, także PD665 i PD685 obsługują funkcję Pseudo Trunk (dynamiczny przydział danych i glosu do szczelin) oraz pracę na dwóch niezależnych szczelinach w trybie DMO (bezpośrednim) i RMO (z przemiennikiem). Tak samo jak PD605, standardowo wyposażone są w akumulator Li-Ion o pojemności 1.500mAh.

MD655 – kompaktowy mobilniak

Nowy radiotelefon mobilny MD655 wzbudza natychmiastowe zainteresowanie innowacyjną konstrukcją i niewielkim rozmiarem. Hytera zdecydował się przenieść panel sterujący, wyświetlacz oraz głośnik do mikrofonogłośnika, pozostawiając na module nadawczo-odbiorczym jedynie włącznik/wyłącznik zasilania. Taka konstrukcja zdecydowanie ułatwia montaż w samochodzie (zwłaszcza w nowych konstrukcjach) i umożliwia ukrycie radiotelefonu np. pod siedzeniem czy w schowku auta. Moduł nadawczo-odbiorczy waży niewiele ponad kilogram a jego rozmiar to 165x140x46mm. Mikrofonogłośniki oferowane są z przewodami o długości 3 lub 6 metrów a wkrótce planowane jest zaoferowanie wersji z pełną klawiaturą i kolorowym wyświetlaczem LCD. Aktualnie oferowane mikrofonogłośniki wyposażone są w monochromatyczny wyświetlacz z podświetleniem, przyciski programowanie w tym alarmowy oraz włączenia/wyłącznie radiotelefonu.

&&

MD655 pomimo niewielkich rozmiarów umożliwia pracę z mocą nadawczą do 25W, obługuje 1024 kanały, tryb analogowy (włącznie z sygnalizacją 5-Tone), Pseudo Trunk oraz dwie szczeliny w trybie DMO. Opcjonalne może być wyposażony w moduł GPS. Moduł nadawczo-odbiorczy MD655 to także idealne rozwiązanie, które możemy wykorzystać jako modem lub moduł do zdalnego sterowania.

MD655 posiada nową wersję wokodera cyfrowego AMBE+2TM, który zaimplementowany został także w pozostałych modelach PD3, PD565, PD665 i PD685. Zapewnia on jeszcze lepszą jakość dźwięku oraz korekcję błędów.

Cyfrowe PMR446 w standardzie ETSI DMR Tier I

Hytera jako pierwszy producent na świecie, wprowadziła do oferty radiotelefony w standardzie ETSI DMR Tier I, czyli cyfrowo-analogowe PMR446. Cyfrowa technologia zapewnia nie tylko lepszą jakość dźwięku, możliwość szyfrowania (opcjonalny klucz 40bit), rozmowy grupowe, indywidualne, rozgłoszeniowe ale także możliwość skorzystania z dwóch szczelin oraz możliwości przesyłania wiadomości tekstowych. Oczywiście dalej możliwa jest praca także w trybie analogowym, w celu zapewnienia wstecznej kompatybilności.

W ofercie firmy Hytera aktualnie znajdują się trzy modele radiotelefonów DMR Tier I:

– PD505LF

– PD355LF

– PD365LF

Wszystkie trzy, to modele profesjonalne radiotelefonów Hytera w standardzie DMR Tier II przystosowane do pracy w paśmie amatorskim. Oznaczenie LF to akronim dla angielskiego „license free” czyli nie wymagające zezwolenia.

Od strony fizycznej, wersje LF nie różną się zbytnio od swoich profesjonalnych odpowiedników. Oczywiście ograniczono moc nadawczą do 0.5W, antena w modelu PD505LF zamontowana jest na stałe i dokonano także innych zmian wymaganych prawem UE dla modeli PMR446. Pewne różnice dotyczą funkcjonalności ww. modeli. Szyfrowanie oferowane jest tylko w modelu PD505LF tak samo jak obsługa dwóch niezależnych szczelin. Modele PD355LF i PD365LF dzięki wyświetlaczowi umożliwiają skorzystanie z dobrodziejstwa wiadomości tekstowych, identyfikacji dzwoniącego lub informacji nt. nieodebranych połączeń. Nie obsługują one jednak szyfrowania czy pracy na dwóch szczelinach. Wszystkie modele korzystają z najnowszego wokodera AMBE+2TM zapewniającego jeszcze lepszą jakość dźwięku i korekcję błędów od wcześniejszych jego wersji.

Do wszystkim modeli LF oferowana jest szeroka gama dodatkowych akcesoriów (ładowarki, akcesoria audio, pokrowce, zestawy do programowania) takie same jak do ich profesjonalnych odpowiedników.

Nowe akcesoria do Hytera DMR

Hytera wzbogaca także portfolio swoich akcesoriów do oferowanych radiotelefonów. Jedną z długo wyczekiwanych nowości są akcesoria audio do radiotelefonów iskrobezpiecznych ATEX w standardzie DMR – PD795Ex. Hytera dzięki współpracy z firmą Savox, do swojej oferty wprowadziła szereg zaawansowanych zestawów podkaskowych, nagłownych oraz ochronników słuchu zgodnych z normą ATEX.

&&

Współpracują one z najnowszymi modułami PTT i mikrofonogłośnikami ATEX ww. producenta. Do oferty dołączyły także innowacyjne akcesoria bezprzewodowe w technologii Bluetooth do modeli PD7x5 i PD6x5. Dzięki innowacyjnej konstrukcji, słuchawka bezprzewodowa jest ładowana bezpośrednio z radiotelefonu po jej włożeniu do adaptera a parowanie urządzenia jest szybkie i bezproblemowe.

&&

&

&

o autorze

Redakcja