Do jednostek OSP z województwa kujawsko-pomorskiego trafiły kolejne wozy strażackie. Oficjalne przekazanie odbyło się w sobotę, 9 grudnia przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu.

– To kolejne w tym roku tak duże zakupy wozów bojowych dla druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej z całego regionu. Jak bardzo potrzebny jest to sprzęt, przekonaliśmy się chociażby podczas ostatniej akcji usuwania skutków nawałnicy, która nawiedziła nasze województwo. Jestem przekonany, że będzie dobrze służył naszym strażakom, którzy zawsze są wszędzie tam, gdzie zagrożone są życie, zdrowie i mienie – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 Oddział Wojewódzki Związku OSP RP kupił w tym roku trzynaście samochodów ratowniczo – gaśniczych w ramach dwuetapowego projektu „Nowoczesne służby ratownicze – zakup pojazdów dla jednostek OSP”.

W ramach pierwszego etapu projektu siedem ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych na podwoziu MAN i Scania o wartości 6,5 mln złotych trafiło w sierpniu do OSP Papowo Toruńskie (powiat toruński, gmina Łysomice), Lniano (powiat świecki, gmina Lniano), Śmiłowice (powiat włocławski, gmina Choceń), Tłuchowo (powiat lipnowski, gmina Tłuchowo) i Straszewo (powiat aleksandrowski, gmina Koneck).

W ramach drugiego – kończącego się właśnie etapu projektu o wartości 4,3 mln złotych kupiono sześć średnich samochodów ratowniczo – gaśniczych na podwoziu Iveco, posiadają zbiornik wody o pojemności 2500 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 250 litrów i autopompę o wydajności 1600 litrów na minutę.  Trafiły do strażaków z OSP Dobre (powiat radziejowski, gmina Dobre), OSP Kowalewo Pomorskie (powiat golubsko-dobrzyński, gmina Kowalewo Pomorskie), OSP Skrwilno (powiat rypiński, gmina Skrwilno), OSP Sośno (powiat sępoleński, gmina Sośno), OSP Śliwice (powiat tucholski, gmina Śliwice) i OSP Unisław (powiat chełmiński, gmina Unisław).

W sobotniej uroczystości przekazania sprzętu uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, przewodniczący sejmiku Ryszard Bober, prezes oddziału wojewódzkiego Związku OSP RP Zdzisław Dąbrowski, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej Janusz Halak, przedstawiciele państwowej i ochotniczej straży pożarnej, druhowie z jednostek do których trafią samochody oraz lokalni włodarze. Sprzęt poświęcił kapelan strażaków z Kujawsko-Pomorskiego ksiądz Mariusz Stasiak. Drugą częścią uroczystości była konferencja podsumowująca realizację projektu w strażackim centrum szkoleniowym w Łubiance.

Foto. Urząd Marszałkowski

o autorze

Redakcja/Łukasz