Wymuszenie pierwszeństwa przejazdu przez kierującego samochodem ciężarowym przyczyną wypadku drogowego w miejscowości Kolonia Rokiciny, w którym śmierć poniosły 3 osoby. W dniu 16 września br. o godzinie 23.30 straż pożarna w Tomaszowie Mazowieckim została powiadomiona o wypadku drogowym na drodze wojewódzkiej nr 713 w miejscowości Kolonia Rokiciny, gm. Rokiciny w powiecie tomaszowskim.

Na skutek niezachowania przepisów w ruchu drogowym przez kierowcę samochodu ciężarowego m-ki Scania przewożącego przetwory drobiowe na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 713 i 716 doszło do wymuszenia pierwszeństwa i zderzenia z samochodem ciężarowym m-ki Volvo przewożącego artykuły spożywcze i przemysłowe.

W wyniku wypadku doszło do zjechania z jezdni i zapalenia się ciągnika [galeria=1,prawa]siodłowego Volvo oraz zjechania na przyległe pola samochodu Scania. W kabinie samochodu Volvo pozostawał nieprzytomny mężczyzna, który kierował pojazdem natomiast z kabiny samochodu Scania wypadła pasażerka, a kierowca ze znacznymi obrażeniami pozostawał w kabinie. Ze względu na bardzo duże zniszczenia kabin obu pojazdów wystąpiły znaczne utrudnienia w wykonaniu dostępu do osób poszkodowanych w wypadku.

Oba pojazdy uległy całkowitemu zniszczeniu, a przewożone towary wysypały się wokół miejsca wypadku. Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz ZRM stwierdził zgon kierowcy samochodu Volvo i pasażerki samochodu Scania, natomiast u kierowcy samochodu Scania stwierdzono zgon po blisko półgodzinnej resuscytacji.

Działania strażaków-ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 1 prądu wody i 1 prądu piany ciężkiej w natarciu na [galeria=3,lewa]palący się ciągnik siodłowy z naczepą, podaniu 1 prądu wody w obronie kabiny ciągnika siodłowego Scania, wykonaniu dostępu i wydobyciu poszkodowanego z kabiny samochodu Scania, przeszukaniu miejsca wypadku pod kątem odnalezienia ewentualnych innych poszkodowanych, podniesieniu i przemieszczeniu rozbitych elementów pojazdów poza jezdnię, usunięciu z jezdni pozostałości po wypadku, oświetleniu terenu akcji, kierowaniu ruchem drogowym w obrębie zdarzenia, neutralizacji i sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych z rozbitych pojazdów, dowożeniu wody do miejsca zdarzenia oraz pomocy w załadunku wysypanych towarów do podstawionych kontenerów.

Straty materialne oszacowano wstępnie na ok. 300 tys. złotych. W akcji ratowniczej udział wzięło: 17 strażaków z PSP, w tym strażacy z JRG PSP z obszaru chronionego przez tę jednostkę (poza obszarem administracyjnym powiatu), 26 strażaków z OSP w KSRG, 21 strażaków z OSP, 6 członków ZRM oraz 8 policjantów.

Akcja trwała ponad 14 godzin.

tekst/foto: Strona Internetowa KW PSP w Łodzi

o autorze

Redakcja