Komenda Główna PSP bez schronu

W Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej znajduje się jedynie miejsce doraźnego schronienia. Tak wynika z opublikowanego kilka dni temu raportu NIK.

W ramach kontroli pn. ‘Zapewnienie obywatelom miejsc schronienia w budowlach ochronnych na wypadek wystąpienia zagrożenia’ kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli sprawdzili między innymi budowle ochronne przeznaczone na potrzeby realizacji zadań administracji publicznej w sytuacji kryzysowej.

Według Najwyższej Izby Kontroli budowle ochronne, które mogą zostać wykorzystane o realizacji zadań w sytuacji kryzysowej zapewniono w ośmiu kontrolowanych jednostkach. To Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urzędy Wojewódzkiej w Gdańsku, Lublinie, Białymstoku oraz Urzędy Miasta w Skarżysku-Kamiennej, Świnoujściu i Elblągu. NIK zastrzega, że obiekty specjalne na potrzeby realizacji zadań ministra są od 2019 roku utrzymywane przez Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Własnego schronu nie posiada Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. Najwyższa Izba Kontroli w raporcie napisała, że dla funkcjonariuszy i pracowników Komendy Głównej PSP przewidziano jedynie miejsce doraźnego schronienia przed zagruzowaniem, siłami natury i niektórymi konwencjonalnymi środkami rażenia.

Miejsca doraźnego schronienia to są to piwnice, garaże podziemne, szkoły itp.

Co, jeśli zajdzie potrzeba ewakuacji Stanowiska Kierowania KG PSP?

Komendant wyjaśnił, że (…) doraźne przemieszczenie SK KG PSP można zrealizować w oparciu o dowolną jednostkę organizacyjną PSP z dostępem do sieci OST 112, przy wsparciu mobilnego węzła łączności, jakim byłby (…) samochód dowodzenia i łączności – napisano w raporcie.

Jeśli chodzi o stanowiska kierowania obroną cywilną to tutaj jest jednym słowem TRAGEDIA.

Żaden z 48 szefów obrony cywilnej województw i gmin nie zastosowywał się do wytycznych Szefa Obrony Cywilnej, które zostały wydane w 2018 roku i nie przygotował budowli ochronnej przeznaczonej na stanowisko kierowania obrony cywilnej oraz stanowiska kierowania zadaniami obronno-mobilizacyjnymi, spełniającej wymagania przewidziane dla schronów kategorii P (odporności podstawowej). Wytyczne obowiązywały do kwietnia 2022 roku.

Exit mobile version