– Do Nepalu poleciało z Polski 81 strażaków. Wracają powolutku do kraju – mówi w „Sygnałach dnia” w radiowej Jedynce komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz.

Prawdopodobnie w środę około godziny 16 pierwsza grupa polskich strażaków powinna wylądować w Warszawie, gdzie spotka się z psychologami. – Jest to konieczne w celu odreagowania stresu, który mimo przygotowania do tego typu działań, przeżywają – zaznacza Wiesław Leśniakiewicz.

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej informuje, że w rejon trzęsienia ziemi wysłano Ciężką Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą. – Ta grupa jest przygotowana nie tylko do wskazywania miejsc, gdzie ewentualnie mogą być osoby uwięzione i oczekujące pomocy, ale posiada także całą technologię niezbędną do uwalniania tych osób z gruzowisk – podkreśla gość Jedynki i dodaje, że strażacy wylecieli z Polski już po 12 godzinach od chwili otrzymania prośby o pomoc.

– To jest sprawa kluczowa. Najpierw władze danego kraju muszą zadecydować, że ta pomoc jest potrzebna – zaznacza Wiesław Leśniakiewicz i tłumaczy, na czym polega Europejski Mechanizm Ochrony Ludności, w którym Polska uczestniczy.

Posłuchaj całą audycję 

Źródło: Polskie Radio

o autorze

Redakcja