17 sierpnia o godz. 4:00 na terenie Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie została sformowana Kompania Specjalna „Małopolska” w sile 15 zastępów i 53 strażaków PSP woj. małopolskiego oraz 3 druhów z OSP Wieliczka.

Pododdział utworzony został na podstawie dyspozycji KCKRiOL z przeznaczeniem do pomocy w usuwaniu skutków nawałnic na terenie województwa pomorskiego. Kompania została wyposażona w 13 lekkich pojazdów rozpoznawczo – ratowniczych, 2 pojazdy zabezpieczenia logistycznego, 48 pilarek do drewna, zapasowy osprzęt i paliwo do pilarek oraz środki ochrony indywidualnej.

W dniu 17 sierpnia o godz. 13.45 kompania pod dowództwem kpt. Bogusława Szydło z Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie dotarła do punktu przyjęcia sił i środków wyznaczonego w miejscowości Rytel w gminie Czersk w powiecie chojnickim, gdzie przydzielono jej zadania.

Kompania została podzielona na 2 pododdziały:

  • Małopolska 1 której dowódcą jest  kpt. Bogusław Szydło i tworzą  ją  zastępy z: KP PSP Chrzanów, KP PSP Limanowa, KM PSP Kraków, KP PSP Oświęcim, KM PSP Tarnów
  • Małopolska 2 której dowódcą jest bryg. Jacek Hajduk i tworzą  ją  zastępy z: KP PSP Myślenice, KM PSP Nowy Sącz, KP PSP Nowy Targ, KP PSP Olkusz, KP PSP Wieliczka + 3 druhów z OSP Wieliczka.

Prowadzone działania w dniu 17.08. 2017r. przez Kompanie Specjalną „Małopolska” na terenie powiatu chojnickiego:

  •  usuwanie powalonych drzew na drogę pomiędzy m. Brusy a m. Bielawy,
  •  usuwanie powalonych drzew na drogę pomiędzy m. Czersk a m. Bielawy,
  •  udrażnianie przejazdu pomiędzy miejscowościami Czarniż – Olszyny,
  •  udrażnianie odcinka drogi wojewódzkiej nr 236 pomiędzy miejscowościami Wielkie Chełmy – Czyczkowy.

Foto. KW PSP Kraków

o autorze

Redakcja/Łukasz