W środę, 4 stycznia 2017 r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dla młodzieży z gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych na spot filmowy dotyczący bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zagrożenia tlenkiem węgla w ramach kampanii „Czad i Ogień. Obudź czujność”.

Konkurs, który został ogłoszony w październiku ubiegłego roku, spotkał się z dużym zainteresowaniem. Potwierdzeniem tego może być ilość prac konkursowych – wpłynęło ich aż 241. Jego celem było promowanie profilaktyki zatruć tlenkiem węgla oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Komisja konkursowa wybrała siedem najlepszych według nich prac.

Laureatów, podczas uroczystej gali, uhonorował Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak oraz Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski.

I miejsce – nagroda w wysokości 5 tys. zł.
Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie (woj. śląskie)

II miejsce – nagroda w wysokości 4 tys. zł.
Zespół Szkół nr 3 im. prof. Oskara Langego w Szczecinie (woj. zachodniopomorskie)

III miejsce– nagroda po 1,5 tys. zł.
Gimnazjum w Radziłowie (woj. podlaskie) oraz Liceum Ogólnokształcące im. Księdza Zygmunta Sajny w Górze Kalwarii (woj. mazowieckie)

Wyróżnienia w wysokości 1 tys. zł. otrzymali:

I Liceum Ogólnokształcące im. Lotników Polskich w Oleśnie (woj. opolskie) oraz Gimnazjum nr 67 przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 im. Janusza Korczaka w Krakowie (woj. małopolskie)

Nagrodę Departamentu Komunikacji Społecznej MSWiA w kwocie 1 tys. zł. otrzymali:
Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika oraz Technikum nr 6, ul. Kopernika 8, 25-336 Kielce (woj. świętokrzyskie)

Kampania „Czad i ogień – obudź czujność” była odpowiedzią na alarmujące statystyki dotyczące ofiar pożarów i zatruć czadem w sezonach grzewczych. Z badań ankietowych zleconych przez MSWiA wynika, że co czwarty Polak myśli, że czad można rozpoznać po zapachu lub dymie. Czad jest nierozpoznawalny, ponieważ jest bezbarwny i bezwonny. Tymczasem umiejętność rozpoznania czadu zadeklarowało 41% badanych. Tylko co dziesiąty Polak wie, że w domu trzeba mieć gaśnicę. Wśród badanych dominowało fałszywe przekonanie, iż czad można rozpoznać po zapachu  (tak twierdziło 22% ogółu respondentów).

Nagrodzone filmy są dostępne na stronie MSWiA.

Foto: MSWiA

o autorze

Redakcja