W związku z niedawnym pożarem hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim, który miał miejsce w dniu 13 kwietnia 2009 roku. To tragiczne wydarzenie wpłynęło na wybór miejsca ćwiczeń w powiecie nowotomyskim.&

W Władysławowie (gm. Lwówek) znajduje się Ośrodek Pomocy Społecznej „Barka”. Zamieszkuje go około 30 osób. Jest to jedyne takie miejsce w obrębie powiatu.

[galeria=6,prawa]W dniu 29 kwietnia strażacy nowotomyscy strażacy zostali zadysponowani do pożaru poddasza tego właśnie budynku. Podczas rozpoznania stwierdzono, iż jedna osoba nie opuściła budynku. Zadaniem przybywających jednostek straży pożarnej na miejsce akcji było odszukanie zaginionej osoby, podjęcie skutecznej akcji gaśniczej poprzez natarcie po klatce schodowej, podawanie środka gaśniczego z podnośnika hydraulicznego, udzielenie pomocy medycznej osobie poszkodowanej oraz zbudowanie zasilania wodnego z istniejącej sieci hydrantowej.&

Tak oto wyglądał scenariusz ćwiczeń zorganizowanych przez KP PSP w Nowym Tomyślu. Warto wspomnieć, że największym problemem dla ratowników był dojazd. Bowiem ośrodek znajduję się z dala od drogi głównej i &dojazd dla osób nie znających terenu sprawia wiele kłopotów.

Ćwiczeniami dowodził asp. sztab. Andrzej Łaciński, natomiast głównym rozjemcą był kpt. mgr inż Jarosław Zamelczyk zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Tomyslu. Udział w manewrach brały następujące jednostki:

  • JRG Nowy Tomyśl
  • OSP Lwówek
  • OSP Bolewice

tekst: Bartosz Meler

zdjęcia: KP PSP Nowy Tomyśl

o autorze

Redakcja