Kontrola cysterny zakończona interwencją straży pożarnej

Interwencją SGRChem-Eko z Rzeszowa zakończyła się rutynowa kontrola mołdawskiej ciężarówki przez Inspekcję Transportu Drogowego, która przewoziła kwas azotowy z Litwy na Ukrainę.

W środę na drodze wojewódzkiej numer 883 w Rzeszowie, inspektorzy ITD zatrzymali do kontroli zespół pojazdów oznaczony pomarańczowymi tablicami (ADR). Ciężarówką, należącą do mołdawskiego przewoźnika, wykonywano transport ponad 20 t kwasu azotowego z Litwy na Ukrainę.

W trakcie kontroli stanu technicznego ciężarówki, funkcjonariusze ITD zauważyli wyciek żrącej substancji. Z dwóch otworów służących do napełniania i opróżniania cysterny, wyciekała żrąca substancja. Na miejsce kontroli drogowej została wezwana straż pożarna – informuje ITD.

Strażacy z grupy ratownictwa chemicznego zabezpieczyli nieszczelne otwory, zakładając dodatkowe uszczelki kwasoodporne. Zneutralizowali również plamy kwasu znajdujące się na nawierzchni punktu kontrolnego.

Ustalono, że powodem wycieków kwasu z cysterny było niewłaściwe domknięcie zaworów i urządzeń do jej napełniania. Dodatkowo funkcjonariusze ITD stwierdzili nieprawidłowe sporządzenie dokumentu przewozowego i złe oznakowanie cysterny.

Za wykryte naruszenia zostanie wszczęte postępowanie administracyjne wobec przewoźnika. Kierowca mógł kontynuować przewóz po usunięciu wszystkich nieprawidłowości i wpłaceniu 9 tys. zł kaucji na poczet kary pieniężnej – przekazała ITD.

Foto. ITD

Exit mobile version