18 listopada 2013 roku nasi redaktorzy wraz redaktorami serwisu  Czestochowa998.pl udali się na wizytę do firmy produkującej zabudowy pożarnicze w Korwinowie.

Firma Bocar została założona w 1992 roku. Jest prywatnym przedsiębiorstwem mieszczącym się przy ul. Okulnej 15 w Korwinowie nieopodal Częstochowy. Przedsiębiorstwo pierwotnie zajmowało się karosowaniem samochodów używanych, natomiast teraz z ich hangarów i warsztatów wyjeżdża około 100 fabrycznie nowych, specjalistycznych pojazdów rocznie.

5278f0df-7abc-4d06-8a8d-7f2e4f605edd
5278f0e2-00c8-4dff-805b-7f2e4f605edd

Samochody produkowane są na różnych typach podwozi renomowanych marek. Najczęstszą spotykaną marką w siedzibie Bocar’u jest Mercedes Benz, lecz produkują także pojazdy na podwoziach Volvo czy Iveco.

Wozy naszpikowane są nowoczesną elektroniką mającą za zadanie pomóc strażakom w działaniach i w szybszej obsłudze pojazdu.

Dzięki pomocy Pana Marcina Wolińskiego mogliśmy zobaczyć z bliska „Jak to jest zrobione” – począwszy od oględzin niezabudowanego podwozia, poprzez tworzenie form na specjalistycznych frezarkach, podłączaniu elektroniki, oględzin wytworzonej zabudowy, malowaniu jej jak i gotowe pojazdy.

Firma posiada nowoczesne autopompy, które dzięki swojej prostocie ale i funkcjonalności dzielnie wspomagają pracę mechaników pomp podczas działań. W zasadzie mechanik ma tylko wcisnąć przycisk, a sterownik pompy dalej sam ustawi wszystkie zawory i ustawi samoczynnie odpowiednią ilość obrotów silnika samochodu.

Mogliśmy również przetestować szybkie natarcie nowego samochodu Mercedes Benz Axor, który ma powędrować do jednej ze śląskich OSP.

o autorze

Redakcja