Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej kupiła ‘Mobilny Symulator Zagrożeń Pożarowych – budynek jednorodzinny wraz z modułem zagrożeń pożarowych w lesie oraz bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą”.

Symulator daje możliwość dynamicznej prezentacji zagrożeń pożarowych i innych niebezpiecznych zdarzeń, jakie mogą mieć miejsce w domu jednorodzinnym. Sterowane efekty świetlne, dźwiękowe oraz wydobywający się dym realnie oddają grozę sytuacji, pobudzając wyobraźnię widzów. Miniaturowe czujki dymu i tlenku węgla alarmują jego mieszkańców. Na trzech kondygnacjach budynku, wykonanego w skali 1:12 znajduje się kilka realistycznie umeblowanych i wyposażonych pomieszczeń. W domku można zasymulować zagrożenia mogące zaistnieć w kuchni, łazience, pokoju dziecięcym, w sypialni, salonie czy kotłowni. W poszczególnych pomieszczeniach zainstalowane są kamery, które umożliwiają podgląd rozwoju zdarzenia – poinformował mł. asp. Dawid Kryś.

‘Mobilny Symulator Zagrożeń Pożarowych’ kosztował 70 545 złotych, z czego 86 procent to dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, pozostałe środki wyłożyła Gmina Miejska Kościan i Nadleśnictwo Kościan.

Foto. KP PSP Kościan

o autorze

Redakcja/Łukasz