W miniony poniedziałek strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Kościanie trzykrotnie interweniowali na drodze krajowej nr 5. Padający od wczesnych godzin porannych rzęsisty deszcz, nieuwaga kierujących pojazdami oraz już tradycyjnie niedostosowanie prędkości do panujących warunków jazdy, przyczyniły to do powstania tych zdarzeń.

O godzinie 9.36 PSK otrzymało zgłoszenie o tym, że samochód ciężarowy z cysterną wjechał do rowu, ściął przydrożne drzewo i zatrzymał się w polu. Po przybyciu na miejsce dwóch strażackich zastępów stwierdzono, że kierującemu nie stało się nic poważnego a cysterna, służąca do przewozu środków spożywczych, jest pusta. Ratownicy usunęli pozostałości porozrzucanych elementów pojazdu i drzewa z jezdni. Szczęśliwie skończyło się na strachu.

Po raz drugi strażacy interweniowali kilkanaście minut przed godziną 14. Tym razem na skrzyżowaniu drogi nr 5 z podporządkowanymi drogami w stronę Oborzysk i Kurowa zderzyły się dwa samochody osobowe: Audi 80 i Mercedes. W pierwszym z pojazdów uwięziona została kobieta w ciąży. Kierowcę z leżącego na dachu Mercedesa ewakuowali świadkowie [galeria=3,prawa]wypadku. Strażacy po przybyciu na miejsce udzieli kobiecie pomocy medycznej i przygotowali do ewakuacji.

Po dojeździe karetki pogotowia wspólnie z jej załogą ewakuowano poszkodowaną. Na kontrolne badania do szpitala zabrano także drugiego z kierowców. W międzyczasie wykonano standardowe czynności: zabezpieczono teren akcji, rozłączono akumulatory oraz dokładnie sprawdzono czy oprócz kierujących pojazdami nie podróżowało więcej osób. Po zakończeniu działań Policji usunięto plamy rozlanych płynów eksploatacyjnych oraz resztki powypadkowe z jezdni a ekipa pomocy drogowej usunęła wraki z jezdni.

Zaledwie dwie godziny później w to samo miejsce ponownie udały się służby ratownicze. Tym razem Opel najechał na tył Malucha skręcającego w stronę Kurowa. Z niegroźnymi obrażeniami do szpitala trafili kierowcy obu pojazdów. Mówiono już o czarnym poniedziałku na kościańskich drogach… na szczęście opady deszczu ustały a zapadające ciemności utemperowały zapędy kierowców.

Wydarzenia z poniedziałku udowadniają , że wraz z nadejściem jesieni nie tylko drzewa zmieniają kolor swych liści – istotnie zmieniają się także warunki jazdy – niestety nie wszyscy kierowcy zdążyli sobie o tym przypomnieć.

Źródło: KP PSP Kościan

o autorze

Redakcja