Zimowa aura nie sprzyja. Mimo corocznych ostrzeżeń kierowcy nie potrafią dostosować się do warunków panujących na drogach. Dochodzi wtedy do zdecydowanie większej liczby wypadków komunikacyjnych, w których nierzadko giną ludzie.

Także 17 stycznia doszło do podobnego zdarzenia. Około godziny 11:40, Powiatowe Stanowisko Kierowania odebrało zgłoszenie o zderzeniu dwóch samochodów osobowych na ulicy Łąkowej. Na miejsce zadysponowano jeden zastęp PSP oraz powiadomiono o wypadku pogotowie ratunkowe i policję.

[galeria=1,lewa]Na miejscu zdarzenia, w wyniku rozpoznania ustalono, iż samochód marki BMW znajduje się w poprzek drogi, natomiast Seat Ibiza został odrzucony na chodnik, zatrzymując się na pobliskim płocie. Kierowca BMW opuścił samochód o własnych siłach, natomiast w Ibizie zostali uwięzieni ludzie. Ratownicy natychmiastowo przystąpili do próby uwolnienia poszkodowanych z Ibizy – kierowcy i jego pasażerki. Musieli do tego użyć specjalistycznego sprzętu hydraulicznego. Największy kłopot sprawiło strażakom uwolnienie kierowcy, którego nogi zaklinowane były pomiędzy pedałami. Następnie rannych przekazano przybyłemu na miejsce zespołowi ratownictwa medycznego z kościańskiego pogotowia ratunkowego. Do szpitala odwieziono pasażerkę oraz kierowcę u którego wystąpiło podejrzenie złamania dolnej kończyny.

[galeria=6,prawa]Prawdopodobną przyczyną wypadku było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Seat Ibiza wpadł w poślizg i wjechał na chodnik, skąd odbił się od skarpy śniegu i wpadł prosto na jadący z naprzeciwka BMW. Doszło do zderzenia czołowego. W wyniku zderzenia w komorze silnika BMW powstał pożar, który ugasił kierowca przy pomocy podręcznej gaśnicy. Tak przedstawia się scenariusz zdarzenia, do którego doszło w to niedzielne południe.

Po przeprowadzeniu czynności dochodzeniowych przez policję, strażacy przystąpili do usuwania wraków znajdujących się na jezdni. Na tym działania zakończono.

W działaniach udział brały:

  • 481[P]43 SLRt 1/1 Iveco – JRG PSP Kościan
  • U-507 – Skoda Octavia – KPP Kościan
  • P – Volkswagen LT – SOR Kościan
  • Nieoznakowana Kia – KPP Kościan

oraz pomoc drogowa

Tekst i zdjęcia – Mateusz Szymczak

o autorze

Redakcja