09.12.2012r. po godzinie 15:00 kościerscy policjanci przyjęli zgłoszenie, że godzinę wcześniej 74-letni mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej w Stawiskach (gmina Kościerzyna) wyszedł z ośrodka i poszedł w nieznanym kierunku.

Akcja poszukiwawcza została natychmiast zorganizowana przez policjantów i strażaków. Przez intensywne opady śniegu i zapadający zmrok odnalezienie mężczyzny było utrudnione. W tak ciężkich warunkach każda minuta miała znaczenie. Kompleks leśny przeszukiwano metr po metrze, w różnych kierunkach.

– W poszukiwaniach bardzo pomocna okazała się kamera termowizyjna, będąca w posiadaniu OSP Karsin, dzięki której mogliśmy odnaleźć tego mężczyznę – informuje rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie, mł. bryg. Wiesław Kiedrowic.

Po 3 godzinach odnaleziono poszukiwanego, leżącego w śniegu. Było to w okolicy torów, blisko miejscowości Sznejada. Miał objawy silnego wychłodzenia. Mimo utrudnień, do sukcesu jakim jest odnalezienie żywego mężczyzny na tak dużym terenie, z pewnością przyczyniło się wiele czynników. &

– Z uwagi na fakt, że było już ciemno nie mogliśmy wykorzystać naszego strażaka paralotniarza, który w takich akcjach przeszukuje teren z powietrza. Niestety rówinież pies nie mógł znaleźć tropu. Na szczęście, zanim nas zadysponowano jeden z patroli zauważył pewne ślady w lesie. To zawęziło teren poszukiwań w tak wielkim kompleksie leśnym – powiedział Krzysztof Datta, Komendant gminny OSP w gminie Karsin – Kamera termowizyjna była używana kilkakrotnie w podobnych akcjach. Zaginionemu, jeszcze w lesie udzieliliśmy pomocy. Mężczyzna został ogrzany i ewakuowany na desce do samochodu strażakiego. Mimo, iż to ja operowałem kamerą, dzięki której po kilku minutach odnaleźliśmy 74-latka, sukces należy do wszystkich strażakow i policjantów, którzy brali udział w poszukiwaniach – dodaje.

Mężczyzna został przewieziony do Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, w którym obecnie przebywa na obserwacji.

o autorze

Redakcja