Z okazji 20-lecia PSP tegoroczne wojewódzkie obchody Dnia Strażaka miały w Krakowie bardzo bogatą oprawę.

Tradycyjnie dla krakowskich uroczystości całość zaczęła się o 12.00 hejnałem mariackim odegranym przez strażaka, tym razem stojącego w koszu drabiny mechanicznej, skąd też nadało go Polskie Radio. W części oficjalnej obchodów poza przedstawicielami władzy lokalnej i KW PSP oraz SA PSP Kraków uczestniczyli między innymi Minister Spraw Wewnętrznych oraz Komendant Główny PSP.

Po wręczeniu strażakom odznaczeń oraz awansów, przemówieniach zaproszonych gości i zaprezentowaniu się orkiestry wojskowej wokół Rynku Głównego przeszła defilada funkcjonariuszy policji i PSP z województwa małopolskiego ze sztandarami poszczególnych komend PSP, a za nią parada zabytkowych i współczesnych pojazdów pożarniczych.

Na późniejszą, mniej oficjalną część obchodów złożyły się liczne atrakcje przygotowane dla wszystkich chętnych przez małopolskich strażaków. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz grup specjalistycznych – ratownictwa wysokościowego z krakowskiej JRG-3, która ewakuowała na noszach hejnalistę z wieży kościoła mariackiego oraz poszukiwawczo-ratowniczej z Nowego Sącza, która zaprezentowała umiejętności psów ratowniczych. Strażacy z SA PSP umożliwili też naukę pierwszej pomocy i gaszenia pożarów przy pomocy gaśnicy, a funkcjonariusze KM PSP Kraków budowę wieży ze skrzynek po coca-coli. Najmłodsi mogli się dobrze bawić dzięki druhom z OSP Pcim i OSP Gdów, którzy przywieźli do Krakowa ściankę wspinaczkową, miasteczko strażackie i mały elektryczny samochód, którym chętne dzieci mogły jeździć po płycie rynku. Przez cały czas trwania imprezy można było też zwiedzać zbudowany w naczepie mobilny trenażer pożarowy należący do KW PSP.

&

Tekst i zdjęcia: Piotr Pradel

o autorze

Redakcja