Krakowska Straż Pożarna to nie tylko gaszenie pożarów i usuwanie innych zagrożeń. To również wieloletnia tradycja codziennego grania hejnału z wieży kościoła mariackiego. Dlatego w dniu 13 sierpnia strażakom hejnalistom wręczono nowe trąbki, które zastąpią stare i wysłużone instrumenty.

Tuż przed południem przed Kościołem Mariackim odbyła się uroczystość wręczenia nowych trąbek przeznaczonych dla hejnalistów Komendy Miejskiej PSP w Krakowie. Komendant Miejski PSP w Krakowie, st. bryg. Ryszard Gaczoł otrzymał dwie nowe trąbki z rąk prezydenta Miasta Krakowa, Jacka Majchrowskiego. Nowe instrumenty produkcji niemieckiej firmy „B&S”, które wybrali sami hejnaliści zastąpią stare, wysłużone trąbki.

Trąbki poświęcone przez archiprezbitera Bazyliki Mariackiej ks. prałata dr Dariusza Rasia przejął mł. bryg. Leszek Buczak, który następnie z pomocą podnośnika Bronto Skylift wzniósł się ku szczytowi Wieży Mariackiej, aby przekazać hejnalistom nowe instrumenty. Pan Komendant Ryszard Gaczoł w krótkim przemówieniu podziękował prezydentowi za dar oraz przypomniał, iż krakowscy strażacy zawodowo zajmują się odgrywaniem hejnału od roku 1873. Z Hejnalicy usłyszeć można również inne pieśni – w każdą pierwszą sobotę miesiąca w godzinie śmierci Jana Pawła II odgrywana jest „Barka”.

St. bryg. Ryszard Gaczoł wręczył prezydentowi Miasta Krakowa trąbkę, używaną przez hejnalistów od roku 1995. Instrument, którego dźwięk towarzyszył mieszkańcom Krakowa przez 17 lat, przeznaczony zostanie na licytację, z której dochód przekazany będzie Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

o autorze

Redakcja