Komenda Miejska PSP w Krakowie z dniem 31 grudnia 2018 r. wprowadziła do służby nowy lekki samochód rozpoznawczo – ratowniczy, który będzie wykorzystywany przez Oficera Operacyjnego.

Nowy samochód to Mercedes Vito z wysokoprężnym silnikiem o mocy blisko 170 KM wspomaganym turbosprężarką, siedmiobiegową skrzynią automatyczną G-tronic, napędem na wszystkie koła i systemem obrotowych foteli przednich, który umożliwia pracę sztabu prowadzonych działań ratowniczych.

Przestrzeń ładunkowa została wyposażona m.in. w detektor wielogazowy, kamerę termowizyjną, defibrylator, detektor prądu przemiennego, urządzenie do automatycznego masażu klatki piersiowej osób, radiostacje przewoźne i przenośne łączności bezprzewodowej TETRA i UKF, latarki, przenośny agregat prądotwórczy o mocy 2,2 kW, przedłużacz, rzutki ratownicze, kapoki ratownicze, podręczny sprzęt gaśniczy, nadciśnieniowe aparaty ochrony dróg oddechowych, dodatkowe oświetlenie zewnętrzne w technologii LED na przewodach elastycznych z uchwytami magnetycznymi i mini kącik sanitarny wyposażony w wodę, mydło i ręczniki papierowe.

Nowy samochód o numerach operacyjnych 300[K]90 zastąpi Mitsubishi Pajero, które było przez siedem lat intensywnie wykorzystywane przez Oficera Operacyjnego, na liczniku ma blisko 200 tysięcy kilometrów. Pozostanie on na wyposażeniu Komendy Miejskiej PSP w Krakowie.

Foto. KM PSP Kraków

o autorze

Redakcja/Łukasz