W piątek 17 kwietnia 2009 roku na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie odbył się finał Powiatowego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. W organizację włączyli się także strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Krotoszynie. Strażacy wspólnie z ratownikami z Pogotowia Ratunkowego zaprezentowali pokaz ratownictwa technicznego.

Przygotowana została symulacja wypadku drogowego, w którym brał udział jeden samochód osobowy. W wyniku zdarzenia w samochodzie uwięziony został kierowca. Ratownicy przy użyciu sprzętu hydraulicznego – rozpieraczy wyważyli drzwi pojazdu i odciągnęli kolumnę kierowniczą, a przy użyciu nożyc hydraulicznych odcięli dach samochodu. Czynności te umożliwiły dotarcie do poszkodowanej osoby.

Następnie poszkodowanego ułożono na desce i ewakuowano na zewnątrz pojazdu. Po wyewakuowaniu poszkodowanego w bezpieczne miejsce ratownicy Pogotowia Ratunkowego udzielili pomocy poszkodowanemu i przetransportowali do szpitala. Po zakończonych pokazach młodzież mogła z bliska zobaczyć sprzęt hydrauliczny w akcji, zapoznać się z jego parametrami oraz możliwościami technicznymi.

Tekst: st. kpt. Tomasz Niciejewski
Foto: st. kpt. Janusz Kalak

o autorze

Redakcja