Dziewięcioletni chłopiec i jego mama doznali poważnych obrażeń ciała w wyniku wypadku drogowego, który miał miejsce na drodze powiatowej pomiędzy Bartoszewicami a Jutrosinem. W środę, 10 września 2008 r. ok. godz. 14.30 od strony Jutrosina w kierunku Dłoni jechały trzy pojazdy: ciągnik rolniczy z rozrzutnikiem, seat toledo i rover. W pewnym momencie, gdy traktorzysta skręcał na pole znajdujące się po lewej stronie wąskiej, asfaltowej jezdni, w ciągnik uderzył wyprzedzający go rover.

Siła zderzenia była ogromna. Auto osobowe, którym podróżowała 29 – letnia kobieta i jej syn, zepchnęło ursusa z polnej drogi do pobliskiego rowu.

Dyżurny operacyjny Komendy Powiatowej PSP w Rawiczu po otrzymaniu zawiadomienia o zdarzeniu niezwłocznie wysłał na miejsce wypadku strażaków z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej i Ochotniczych Straży Pożarnych w Jutrosinie i Sobiałkowie.

[galeria=2,prawa]Powiadomił pogotowie ratunkowe i policję. Zgłoszenie brzmiało bardzo niepokojąco: w samochodzie znajduje się nieprzytomne dziecko, poważnie ranna jest też kobieta. Strażacy – ochotnicy z Jutrosina, którzy jako pierwsi dotarli na miejsce zdarzenia zastali osoby poszkodowane leżące na przydrożnym rowie. Chłopiec był nieprzytomny, ale wyczuwalne było tętno i oddech. Kierująca nie straciła przytomności, była świadoma tego co dzieje się wokół. Zanim dojechała karetka pogotowia ratunkowego strażacy zabezpieczyli miejsce tragicznego zdarzenia i udzielili I pomocy medycznej jego ofiarom.

W trakcie udzielania fachowej pomocy przez zespół ratownictwa medycznego, w pewnej chwili lekarz stwierdził zanik funkcji życiowych chłopca. Rozpoczęła się walka o jego życie, zakończona na szczęście sukcesem. Dziewięciolatek został przewieziony na oddział intensywnej opieki medycznej leszczyńskiego szpitala. Matka chłopca z urazem kręgosłupa trafiła do szpitala w Rawiczu. Stan dziecka jest bardzo ciężki.

[galeria=3,lewa]Ma rozległy uraz czaszkowo – mózgowy, złamane prawe udo i jest na oddechu respiratorowym. Nie odzyskał przytomności. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu prowadzą czynności mające na celu ustalenie przyczyny i okoliczności zaistniałego wypadku.

W ciągu niespełna miesiąca, to już drugi tragiczny wypadek na drogach powiatu rawickiego, z udziałem dziecka. Poprzedni, w którym ucierpiało troje 11 – letnich chłopców wydarzył się 26 sierpnia 2008 r. na drodze wojewódzkiej prowadzącej z Rawicza do Gostynia.

Kierowcy – bądźmy bardziej rozważni i ostrożniejsi !

ŹRÓDŁO: KW PSP Poznań

o autorze

Redakcja