W poniedziałek, 28 kwietnia 2014 roku, doszło do potężnego pożaru traw oraz trzcin na nieużytkach w okolicy miejscowości Krzesin (gmina Cybinka, powiat słubicki). Łącznie spaleniu uległo ok. 30 hektarów nieużytków.&

O pojawieniu się ognia strażacy poinformowani zostali przez dyspozytora z PSK w Słubicach o godzinie 16:33. Na miejsce zdarzenia pierwsze docierają jednostki z OSP Rąpice oraz OSP Grzmiąca, tuż po nich zastęp z OSP Cybinka razem z pojazdem operacyjnym z Nadleśnictwa w Cybince.

Sytuacja nie należy jednak do łatwych. Ogniem objętym jest teren o powierzchni około 4-5 hektarów. Błyskawicznie więc rozpoczynają się działania. Zastępy podają po jednym prądzie wody na płonące trawy i trzciny, wspomagane pracą niezawodnych w takich sytuacjach tłumic. Organizują również punkt czerpania wody z pobliskiego kanału melioracyjnego.

W między czasie przybywają do pomocy kolejne zastępy z OSP Białków, JRG w Słubicach, OSP Sądów oraz OSP Radzików, gdyż pożar błyskawicznie się rozprzestrzenia w wyniku silnie wiejącego wiatru. Pojawia się również oficer operacyjny z KP PSP w Słubicach. W rejonie pożaru panuje bardzo duże zadymienie, działania utrudnia również bardzo grząski teren, w którym zapadają się wozy bojowe.

Sytuacja wygląda dramatycznie. Ogień pochłania wszystko co spotyka na swojej drodze: sterty siana, zadrzewienia, krzewy. Wspólnymi siłami ratownicy starają się za wszelką cenę opanować sytuację, koncentrując siły na czole pożaru. Uwijają się niczym mrówki tłumiąc kolejne metry kwadratowe pożaru.

Podjęte działania przyniosły skutek około godziny 21:00, wtedy ogień udało się opanować. Rozpoczęto tym samym żmudne dogaszanie, wylewając hektolitry wody na pogorzelisko. Działania zakończono kilka minut po północy, czyli już dnia następnego, udając się na zasłużony odpoczynek.

o autorze

Redakcja