Ewakuowanie 40 osób z zajętej płomieniami kamienicy, ratunek młodych ludzi, pod którymi załamał się lód, skok do rzeki, by pomóc dryfującemu na wodzie staruszkowi wydostać się na brzeg – to tylko niektóre interwencje, w których policjanci i strażacy narażali własne zdrowie i życie, by ratować innych. Krzyże Zasługi za Dzielność są wyrazem uznania i szacunku wobec profesjonalizmu, jakim wykazali się ci bohaterowie.

Minister Bartłomiej Sienkiewicz wręczył odznaczenia nadawane przez Prezydenta RP 18 funkcjonariuszom. Wszyscy odznaczeni bohaterowie wykazali się profesjonalizmem, umiejętnościami szybkiego podejmowania decyzji, działania w warunkach zagrożenia, a przede wszystkim odwagą. Podejmowali niebezpieczne interwencje, często narażając swoje zdrowie i życie.

Czym odznaczyli się wyróżnieni funkcjonariusze?

Wśród oznaczonych znajdują się&asp. Alfred Kareło,&sierż szt. Wojciech Dzięgielewski,&st. sierż. Arkadiusz Ponisztera oraz&post. Przemysław Gryziak funkcjonariusze KPP w Ełku. Policjanci wykazali się nie lada odwagą podczas akcji ratunkowej w płonącej kamienicy. Pomimo ognia, wysokiej temperatury i bardzo dużego zadymienia udało im się ewakuować 40 osób, a niektórym z nich udzielić pomocy przedmedycznej. Pomoc lekarska okazała się później niezbędna także dwóm funkcjonariuszom, który zatruli się dymem. Na szczęście wszystko skończyło się dla nich dobrze.

Godna naśladowania jest również odwaga asp. Łukasza Przypisnego&i &st. sierż. Marka Władyki&KPP w Malborku. Funkcjonariusze, nie czekając na strażaków, weszli do płonącego budynku i wyprowadzili z niego osiem osób, w tym dwóch mężczyzn, którzy w wyniku zatrucia stracili orientację&i nie potrafili sami opuścić budynku.

Sierż. sztab. Krystian Biegajło&z KPP w Głogowie na długo zapamięta chłodny listopadowy poranek. To właśnie wtedy, by uratować 92-letniego staruszka dryfującego na rzece, wskoczył do Odry. Dzięki odwadze policjanta mężczyzna został uratowany.

Zdecydowaniem w działaniach wykazali się również&asp. Artur Liziniewicz&z KPP w Opocznie oraz&mł. kapt. Jarosław Woźniak&z KPSP w Łodzi. Ten sprawny duet podjął heroiczną interwencję ratującą życie młodym ludziom, pod którymi załamał się lód.

Ogromnym zaangażowaniem wykazał się również&mł. bryg. Radosław Lendor&z KP PSP w Zawierciu.&Zastępca Komendanta Powiatowego wraz ze Starostą dokonywali inspekcji terenów, które ucierpiały w wyniku gwałtownych opadów atmosferycznych. Mężczyźni w pewnym momencie zauważyli, że jedna z rzek wylała. W dole rwącego strumienia dostrzegli mężczyznę trzymającego się drzewa. Natychmiast ruszyli mu z pomocą. Tymczasem w tym niebezpiecznym miejscu pojawił się &traktor, który po chwili przewrócił się pod wpływem prądu rzeki. W kabinie pojazdu utknął kierowca. Funkcjonariusz ze Starostą uwolnili kierowcę, a następnie pomagali przybyłym służbom w ratowaniu mężczyzny z rzeki.

Z wodnym żywiołem zmagali się również&asp. Dariusz Mej&oraz&st. strażak Adrian Kopeć&z KM PSP w Legnicy. Strażacy wspólnie brali udział w akcji ratującej życie dwóch chłopców, którzy wpadli do zbiornika wodnego na terenie byłego zakładu. Jednego z nich ewakuowali na brzeg. Następnie rozpoczęli poszukiwania drugiego chłopca. Po kilku nieudanych próbach odnaleźli go na dnie zbiornika. Po wydobyciu chłopca na brzeg podjęli resuscytację. Pewność, zdecydowanie i szybkość działania strażaków doprowadziły do uratowania życia jednego z poszkodowanych.

Trzy osoby uratował także&st. sek. Czesław Jagielnicki&z KP PSP w Prudniku. W czasie wolnym od służby ruszył na ratunek rodzinie, u których w domu wybuchł pożar.

St. kpt. Andrzej Kuc,&st. sekc. Marek Kraska&oraz&sekc. Dariusz Paściak&z KP PSP w Łańcucie stali się przykładem dla innych w trakcie akcji ewakuacyjnej podczas pożaru w bloku. Mimo gęstego zadymienia ruszyli do zajętego ogniem mieszkania, by uratować życie nieprzytomnemu mężczyźnie. &

St. sek. Łukasza Zemło&i&sek. Mirosław Leszkowicz&z KP PSP w Łukowie podjęli się heroicznej akcji ratowania mężczyzny, który utknął w płonącym budynku gospodarczym. W tym dniu panowały bardzo trudne warunki atmosferyczne, silny mróz i porywisty wiatr. Ratownicy weszli w aparatach ochronnych w gęsty dym oraz pojawiające się w wielu miejscach płomienie. Odnaleźli półprzytomnego mężczyznę z zaburzeniami oddechu i objawami zatrucia czadem. Zabezpieczyli poszkodowanego przed płomieniami i wynieśli go na zewnątrz budynku. Następnie ratownicy wyprowadzili z płonącego budynku bydło. Zadanie było o tyle trudne, że zwierzęta były spanikowane i wyrywały się ratownikom. Wycieńczająca akcja trwała 9 godzin.

Przypomnijmy, że Krzyż Zasługi za Dzielność został ustanowiony w roku 1928 przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Odznaczenie nadawane jest między innymi funkcjonariuszom Policji, Straży Pożarnej i Straży Granicznej za czyny spełnione w specjalnie ciężkich warunkach, z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa, nietykalności granic państwowych oraz życia, mienia i bezpieczeństwa obywateli. Wszystkim wyróżnionym funkcjonariuszom serdecznie gratulujemy.&

Źródło: msw.gov.pl

o autorze

Redakcja