W dniu drugiego marca br., około godziny dziesiątej, dyspozytor PSK otrzymał zgłoszenie o wybuchu i pożarze domku jednorodzinnego. Na szczęście nie ma poszkodowanych, jak i ofiar. Na miejsce zdarzenia udały się cztery zastępy straży pożarnej.&

Po przybyciu pierwszego zastępu z JRG Grodzisk Wlkp., dowódca poinformował dyspozytora jak wygląda sytuacja i poprosił o dodatkowe pojazdy gaśnicze. Z powodu mocnego wybuchu gazu propan – butan większości okien na parterze jak i na piętrze zostały wybite. Pożar objął tylko parter budynku – duże płomienie wydobywające się z okien.

[galeria=2,prawa]Kilku strażaków w aparatach ODO udało się do palącego domu, którzy ugasili źródło ognia – była to kuchnia na parterze. Prowadzili również działania mające na celu uniemożliwienie rozprzestrzeniania się pożaru do piwnicy i na pierwsze piętro budynku. Po schłodzeniu butli z gazem wyniesiono ją na zewnątrz. Oprócz tych działań strażacy oddymili wszystkie pomieszczenia, a spalone wyposażenie usunęli z domu.

Przyczyną wybuchu było rozszczelnienie butli z gazem propan – butan, która nagromadziła się w kuchni. W tym czasie żadne z domowników nie przebywał w środku budynku. Cała akcja trwała dobre trzy godziny.

Siły i środki:

  • Star GBA 2/20 z JRG Grodzisk Wlkp.,
  • Jelcz 422 GCBA 5/24 z JRG Grodzisk Wlkp.,
  • Vovlo SH-25 z JRG Grodzisk Wlkp.,
  • Mercedes GBA z OSP Słocin,
  • oraz policja.

Foto: KW PSP Poznań

o autorze

Redakcja