Już od jakiegoś czasu radomszczańskie koło PCK organizuje w gimnazjach kursy pierwszej pomocy. Wiedza, którą powinni posiadać wszyscy jest przekazywana młodzieży w bardzo przystępny sposób – poprzez teorię i ćwiczenia.

29 września w Publicznym Gimnazjum numer 6 w Radomsku, dwudziestu trzech uczniów miało okazję wzbogacić swoją wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dyrektorzy placówek zabiegają, aby w ich szkołach były przeprowadzane tego rodzaju szkolenia, ponieważ są one współfinansowane przez radomszczańskie koło PCK oraz starostwo powiatowe.

[galeria=5,lewa]Według statystyk najczęściej pierwszej pomocy udzielają osoby młode – mówi Małgorzata Lewandowska, która przeprowadza kursy. Niestety wielu osobom starszym brakuje wiedzy na ten temat i znajdując się w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia nie mają pojęcia, co robić. Szkolenie trwa zaledwie trzy i pół godziny, a po ukończeniu otrzymuje się specjalny certyfikat.

[galeria=2,prawa]Kurs elementarny obejmuje wiadomości z zakresu postępowania na miejscu wypadku, łańcucha działań, wzywania pomocy medycznej, reanimacji, opatrywania ran oraz przenoszenia rannych w bezpieczne miejsce. Dzięki dobremu wyposażeniu są możliwe ćwiczenia na fantomach oraz opatrywanie obrażeń (specjalne zapinane nakładki, które mają wygląd prawdziwych ran).

[galeria=1,lewa]Młodzież chcąca pogłębić swoją wiedzę może wziąć udział w 16-godzinnym kursie, po którego ukończeniu otrzymuje się certyfikat unijny. Niestety jest on dostępny dla uczniów, którzy mają ukończone 16 lat. Każdy człowiek powinien wziąć udział w takim szkoleniu. Nigdy nie wiadomo, kiedy to właśnie od nas będzie zależało życie drugiego człowieka.

Osoby i instytucje zainteresowane organizacją kursu bądź uczestnictwem w nim powinny kontaktować się z placówkami terenowymi Polskiego Czerwonego Krzyża.

Klaudia Sowiak

o autorze

Redakcja