Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łaziskach Średnich (woj. śląskie) od dwóch lat poszukują środków finansowych na zakup profesjonalnego zestawu ratownictwa medycznego (deska ortopedyczna, torba medyczna PSP-R1), który jest niezbędny do ratowania życia, zdrowia ludzkiego na poziomie podstawowym.

OSP w Łaziskach Średnich to mała jednostka, która nie należy do struktur Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Średnio druhowie uczestniczą w ciągu roku w około 30 akcjach do których są dysponowani na terenie miasta i powiatu mikołowskiego. Jednostka posiada na swoim stanie jeden wóz ratowniczo-gaśniczy Star 266 GBM 4,5/8.

Czterech strażaków jest uprawnionych do udzielania kwalifikowanej pomocy przedmedycznej, pozostali druhowie uczą się i doskonalą w cyklicznych wewnętrznych szkoleniach. Zapału i ambicji ratownikom nie brakuje, co zresztą widać po ich ogólnopolskim apelu.

[galeria=3,lewa]Można odnieść głupie wrażenie, że niezbędny sprzęt powinien znaleźć się na każdym wozie bojowym Straży Pożarnej – tym bardziej, że za bezpieczeństwo mieszkańców i wyposażenie strażaków ochotników należy do urzędu gminy, miasta. Niestety rzeczywistość jest inna, dlatego miejscowi druhowie postanowili wziąć sprawę w swoje ręce. Postanowili poprosić o pomoc fundację HEROSI, która ochoczo zgodziła się wziąć udział w społecznej zbiórce.

Pomysł przeprowadzenia tego typu akcji wymusiła sytuacja w jakiej się znajdujemy. Włodarze gminy nie zawsze mogą zapewnić nam niezbędny do działań sprzęt, dlatego postanowiłem zgłosić się o pomoc do fundacji – mówi Arkadiusz Bartoszczyk, strażak oraz opiekun MDP. Starania trwały bezskutecznie od dwóch lat, dlatego stosujemy wszelkie dostępne metody, także poprzez sieć globalną – dodaje.

Jako redakcja serwisu trzymamy kciuki za powodzenie tej akcji, a także zaoferowaliśmy nasz mały własny wkład w promocję i nagłośnienie tego apelu. Wszystkich chętnych i skorych do pomocy zapraszamy na stronę fundacji z apelem strażaków, gdzie będziecie mogli wesprzeć ich nie wychodząc praktycznie z domu. Kliknij tutaj, aby wejść na stronę z apelem.

o autorze

Redakcja