W niedzielę o godzinie 15:20 do dyspozytora KP PSP w Lęborku (woj. pomorskie) wpłynęło zgłoszenie o pożarze mieszkania na poddaszu w zabudowie szeregowej przy ul. Zawiszy Czarnego 9 w Łebie. Pożar zauważyli przechodnie.

W momencie przyjechania na miejsce pierwszych zastępów ogień obejmował poddasze trzykondycyjnego budynku. Strażacy podali prąd wody z zewnątrz na palące się poddasze, inne roty w aparatach ochrony dróg oddechowych weszły do środka budynku, gdzie walczyły z ogniem od wewnątrz. W międzyczasie dojeżdżały kolejne zastępy z okolicznych miejscowości.

Pożar strawił całkowicie dach i pomieszczenia na poddaszu, trzy pokoje i trzy łazienki łącznie z wyposażeniem, klatkę schodową, część korytarza na drugim piętrze. Nie musieliśmy nikogo ewakuować, ponieważ w budynku znajdowała się tylko jedna osoba. – poinformował Tomasz Loroch, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Lęborku.

Prawdopodobną przyczyną pożaru był&nieszczelny przewód kominowy. Strażacy musieli dogaszać &sadzę, a wysoka temperatura spowodowała, że komin popękał, dolną jego część trzeba było rozebrać. Na szczęście nikt nie został ranny.

Działania zakończyły się o godzinie 20:00. W akcji uczestniczył ciężki samochód gaśniczy z JRG Lębork, podnośnik SHD 25 z JRG Lębork, podnośnik SCH 40 z JRG 1 Wejherowo, zastęp z OSP Nowa Wieś Lęborska, zastęp z OSP Krępa Kaszubska, dwa zastępy z OSP Łeba, zastęp z OSP Wicko, zastęp z OSP Łebień, zastęp z OSP Łebieniec oraz zastępca dowódcy jednostki JRG Lębork (samochodem operacyjnym Nissan PickUp). Straty oszacowano na 260 tys. zł.

o autorze

Redakcja