W poniedziałek 10 maja około godziny 00:15 oficer dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku otrzymał zgłoszenie o pożarze kompleksu handlowo- gastronomicznego w Łebie przy ul. Nadmorskiej. Powiatowe Stanowisko Kierowania natychmiast zadysponowało dwa zastępy gaśnicze z OSP Łeba, jeden ciężki zastęp z OSP Wicko, a także zastępy z OSP Łebieniec i JRG Lębork.

[galeria=43,prawa]Na miejsce pożaru pierwsze zjawiły się zastępy gaśnicze z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łebie. Paliła się drewniana elewacja kompleksu okryta strzechą, a także stoliki oraz krzesełka i inne wyposażenie ogródku dla klientów restauracji – ogień błyskawicznie się rozpowszechniał. Na szczęście reszta budynku była murowana, a środek wraz z wyposażeniem w dużej mierze nie ucierpiał.

Strażacy natychmiast przystąpili do rozpoznania sytuacji pożarowej zastanej na miejscu, budowy linii gaśniczych oraz zasilających. Ratownicy podali prądy wody w natarciu na płonący kompleks, a także w obronie na budynki znajdujące się w pobliżu. Dzięki liniom zasilającym w wodę, pojazdy gaśnicze udało się utrzymać natarcie na front pożaru bez żadnej przerwy w jej podaniu. Dzięki temu także obrona pozostałych przyległych budynków była niezwykle skuteczna. W międzyczasie dojeżdżały kolejne zadysponowane zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej z Wicka i Łebieńca oraz z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Lęborka.

Oficer dyżurny PSK w Lęborku zadysponował na miejsce zdarzenia również zastępce dowódcy Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Lęborku asp. sztab. Tomasz Loroch, który po dojeździe na miejsce zdarzenia przejął dowódzctwo nad działaniami ratowniczymi.&

[galeria=16,lewa]Dalsze prace polegały na penetrowaniu pogorzeliska, jego zabezpieczaniu i usuwaniu resztek drewnianego zabudowania, który mógł potem zagrażać osobom trzecim. Za pomocą kamery termowizyjnej dokładniej sprawdzono całość kompleksu.

Działania strażaków wspólnie zabezpieczała policja wraz ze strażą graniczną. Na szczęście nikomu nic się nie stało – przyczyna pożaru nie jest znana.

Siły i Środki:

  • 479[G]16 – GCBA 6/32 Jelcz 315/JZS – OSP Wicko,
  • 477[G]53 – GBM 5/8 Star 29 – OSP Łebieniec,
  • 479[G]22 – GBA 1,6/16 Mercedes 1017 – OSP Łeba,
  • 479[G]21 – Mercedes 911 GBA 1,5/8 – OSP Łeba,
  • 471[G]90 – SOp Nissan Pick Up – JRG Lębork,
  • 471[G]26 – GCBA 9,5/50 MAN TGS 26.440 – JRG Lębork,
  • Policja.

o autorze

Redakcja