W miniony piątek (15 kwietnia) w Zespole Szkół nr 3 w Lęborku odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Pożarnictwie. Laureaci będą prezentować powiat lęborski 30 kwietnia w eliminacjach wojewódzkich.

Chociaż poziom wiedzy był bardzo wysoki, jury bardzo krytycznie oceniało wszystkie odpowiedzi. Wszyscy uczestnicy mieli na początku do pokonania test pisemny. Najlepsi udzielili w odpowiedzi zdobywając maksymalną liczbę punktów. Następnie przyszła kolej na pytania ustne i odpowiedzi przed komisją. Jury było bardzo skrupulatne i sprawdzało odpowiedzi czy są zgodne przepisami. Nie można też było liczyć na podpowiedzi.

– To dlatego, że na konkursie wojewódzkim nikt uczniom nie będzie pomagał i nie mogą tam liczyć na jakiekolwiek podpowiedzi czy łagodne traktowanie ze strony oceniających – stwierdza Bogdan Madej z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku.

Najwyższy poziom wiedzy zaprezentowali uczniowie klas gimnazjalnych, trochę gorzej wypadli uczniowie klas podstawowych. Najtrudniejsze pytania, dotyczące fachowej terminologii i przepisów z ustaw, mieli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

– W porównaniu z konkursami gminnymi, turniej powiatowy miał już o wiele wyższą rangę, a naszym zadaniem było wyłonić laureatów do konkursu wojewódzkiego – informuje Marian Borek, komendant powiatowy Ochotniczych Straży Pożarnych.– Nie mogło być mowy o pobłażliwości, gdyż wygrać mogli tylko najlepsi, oni będą przecież nas reprezentować na wyższych szczeblach tego konkursu.

Uczeń z powiatu lęborskiego zajął kilka lat temu II miejsce podczas finałów konkursu ogólnopolskiego. Tegorocznym laureatom życzymy równie dobrych wyników.

WYNIKI KOŃCOWE

Szkoły podstawowe:

1. Maciej Stanuch

2. Jakub Szulc

3. Katarzyna Łakocka

4. Paweł Wójcik

Gimnazja:

1. Robert Cirocki

2. Patryk Stefanowski

3. Bartosz Zając

Szkoły ponadgimnazjalne

1. Paulina Koszałka

2. Piotr Fierka

3. Jakub Maciuszonek

(rak)

o autorze

Redakcja