W sobotę o godzinie 17:38 do dyspozytora SK KP PSP w Lęborku wpłynęło zgłoszenie o pożarze mieszkania przy ulicy Jedności Robotniczej 9 w Lęborku. Ogień pojawił się w mieszkaniu na pierwszym piętrze.

Strażacy z JRG Lębork, którzy jako pierwsi przyjechali na miejsce zdarzenia, w wyniku rozpoznania stwierdzili, że wiele osób na różnych kondygnacjach budynku wymaga natychmiastowej ewakuacji. Z powodu dużego zadymienia klatki schodowej część lokatorów (z drugiego i trzeciego piętra) została ewakuowana za pomocą drabin przystawnych oraz podnośnika.

W tym czasie rota strażaków w aparatach ochrony dróg oddechowych penetrowała pomieszczenia oraz próbowała zlokalizować źródło pożaru. W międzyczasie na miejsce działań dojeżdżały kolejne siły i środki z OSP Nowa Wieś Lęborska oraz OSP Lębork.

Po zlokalizowaniu pożaru, część ratowników miała za zadanie zneutralizowanie go, z kolei inni po raz kolejny penetrowali mieszkania. Niestety natrafiono na zwłoki 93-letniego mężczyzny.

Do szpitala przewieziono 11 osób, w tym dwoje dzieci, miały. Wszystkie osoby poszkodowane miały objawy podtrucia gazami pożarowymi. W późniejszym czasie do szpitala trafiły kolejne dwie osoby.

Przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana. Na miejscu pracowało 11 zastępów straży pozarnej, policja, straż miejska, pogotowie ratunkowe oraz pogotowie gazowe. Działania zakończono około godziny 23:00.

o autorze

Redakcja